LaLiga : Με το δεξί στο 2022 η Μπαρτσελόνα, μεγάλο “διπλό” της Θέλτα στο “Villamarin” (vids)

Νίκη ψυχολογίας για τη Μπαρτσελόνα, που πέρασε από τις Βαλεαρίδες και ξεκίνησε ιδανικά τη νέα χρονιά.

Η ομάδα της Βαρκελώνης χρειάστηκε ένα γκολ του Ντε Γιονγκ στο 44ο λεπτό για να νικήσει τη Μαγιόρκα, που απείλησε στη συνέχεια με την ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε.

Λίγο πριν, η Θέλτα έριξε στο…καναβάτσο τη Μπέτις που ήθελε τη νίκη ώστε να πλησιάσει ακόμη περισσότερο στη δεύτερη θέση. Οι “μπλε” βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα και με κορυφαίο τον Ιάγο Άσπας που πέτυχε και τα δύο γκολ λίγο πριν βγει το ημίχρονο, έφτασαν τους 23 βαθμούς.

Τέλος στο Mendizorroza, Αλαβές και Σοσιεδάδ αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1. Ο Γιανουζάι έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, με γκολ στο 14ο λεπτό, όμως η Αλαβές ισοφάρισε στο 58′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χοσέλου.