Premier League : Μεγάλο “διπλό” της Μπράιτον, επιτέλους νίκη για τη Λιντς (vids)

Με τον πλέον ιδανικό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το 2022 η ομάδα της Μπράιτον με τους «γλάρους» να φεύγουν με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Έβερτον με 3-2.

Με το καλημέρα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν χάρη σε τέρμα του Μακάλιστερ στο τρίτο λεπτό. Λίγο αργότερα στο 21′ ο Μπέρν έκανε με κεφαλιά το 2-0 για την ομάδα του, ενώ στο 25′ ο Καλβέρτ – Λιούιν έχασε την ευκαιρία να ξαναβάλει τα «ζαχαρωτά» στο ματς αστοχώντας σε χτύπημα πέναλτι.

Στην επανάληψη η Έβερτον πίεσε και κατάφερε να μειώσει με τον Γκόρντον στο 53′. Ο Μακάλιστερ με το δεύτερο του τέρμα στο 71′ έδωσε ξανά προβάδισμα ασφαλείας στους φιλοξενούμενους, ενώ ο Γκόρντον τέσσερα λεπτά αργότερα μείωσε σε 2-3 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Την ίδια ώρα, η Λιντς κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη μετά από περίπου δύο μήνες, χάρη στο 3-1 επί της Μπέρνλι, ενώ η Άστον Βίλα του Στίβεν Τζέραρντ ηττήθηκε στο Community από τη Μπρέντφορντ και έχασε σημαντικό έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα.