Γ Εθνική : Με “μοιρασιά” ξεκίνησε η χρονιά για Πυλί και Αστέρα (photos)

Στην ισοπαλία έμειναν ΑΟ Πυλίου και Αστέρας Βάρης στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής. Με τον Φονσέκα προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι στο 19’ και ο Καλλιμάνης στο 58’ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι όταν στο 1ο λεπτό ο Καραλής βρέθηκε στην περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα λίγο έξω απ’ την εστία του Μιαούδη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κλείσουν καλά τους χώρους στις διαγώνιες μπαλιές του Αστέρα και στην πρώτη του φάση πήραν προβάδισμα στο σκορ.

Στο 19ο λεπτό ο Πλατέλλας ήταν αυτός που έκανε την σέντρα απ’ τα δεξιά με τον Φονσέκα με κεφαλιά να την στέλνει στα δίχτυα του Μαρινάκη για το 1-0. Μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν βρήκαν χώρους ενώ οι «βυσσινί» προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα όμως δεν τα κατάφεραν. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε στο 45’ όταν ο Χριστίνης έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Μιαούδη και το 1-0 να μένει μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Στο 58ο ο Αστέρας Βάρης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του ΑΟ Πυλίου αφού με το γράμμα του νόμου συνέχισε το παιχνίδι κανονικά μετά το ελεύθερο του Τσατσούλης ο Μαραγκουδάκης βρήκε έξυπνα τον Καναβέτα εκείνος έκανε την σέντρα και ο Καλλιμάνης με όμορφο τρόπο έκανε το κοντρόλ και πέρασε την μπάλα πάνω απ’ τον Μιαούδη για το 1-1.

Από εκείνο το σημείο ο ΑΟ Πυλίου ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, πίεσε άμεσα και έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα. Στο 61’ ο Χατζηβασίλης έκανε το κοντινό πλασέ με τον Χάιδο να διώχνει σε κόρνερ πάνω στην γραμμή ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γεωργιάδης Γ.Σ πήρε την δυνατή κεφαλιά και ο Χάιδος και πάλι απομάκρυνε πάνω στην γραμμή κρατώντας το 1-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, έψαξαν τον τρόπο να φτάσουν σ’ ένα δεύτερο γκολ όμως δεν μπόρεσαν να απειλήσουν και έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

δείτε φωτογραφίες στο giafkasports.gr

ΑΟ Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Μιαούδης, Μεντής, Γεωργιάδης Γ.Ι., Χατζηβασίλης, Μπριλάκης, Πλατέλλας (90’ Βαλκάνος), Γεωργιάδης Γ.Σ., Μαργαρίτης, Χατζηφούντας, Φονσέκα (70’ Βακράκος), Δρόσος (76’ Δεληζάνος)

Αστέρας Βάρης (Μιχάλης Κάτσικας): Μαρινάκης, Χαίδος, Νάκας, Σπίντζος, Μαραγκουδάκης, Μάγγος, Καραλής (90’ Παναγόπουλος), Κατσικογιάννης, Καλλιμάνης (93’ Μπελαβράκης), Χριστίνης (46’ Μανωλιάς), Παστρικός (55’ Καναβέτας)