Bundesliga : Ποδαρικό με…μπόμπα από τη Γκλάντμπαχ! (vid)

Τον…μπελά της έχει βρει φέτος από τη Γκλάντμπαχ η Μπάγερν, που ηττήθηκε για δεύτερη φορά μετά το θεσμό του Κυπέλλου.

Η Bundesliga επέστρεψε για τη νέα χρονιά, με τις συνήθειες της Μπορούσια Γκλάντμπαχ να μην αλλάζουν όμως, καθώς έχει μετατραπεί σε… κακό δαίμονα για την Μπάγερν Μονάχου, της οποίας και επικράτησε με σκορ 2-1 μέσα στην «Αλιάνζ Αρίνα» στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Τα «πουλάρια» δεν έχασαν για τρίτο σερί ματς φέτος από τους Βαυαρούς, καθώς είχε προηγηθεί η τεράστια νίκη τους με σκορ 5-0 για το Κύπελλο στις 27 Οκτωβρίου, και ακόμα νωρίτερα η ισοπαλία (1-1) για το πρωτάθλημα στο πλαίσιο του πρώτου γύρου.

Η ιστορία της αναμέτρησης γράφτηκε ουσιαστικά στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού, όπου και σημειώθηκαν και τα τρία τέρματα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται και τους φιλοξενούμενους να κάνουν την ανατροπή, παίρνοντας εν τέλει τη μεγάλη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απολαυστικό, με την Μπάγερν να ανοίγει το σκορ με τον… συνήθη ύποπτο, Ρόμπερτ Λεβαντόσφσκι στο 18. Ωστόσο η απάντηση από την Γκλάντμπαχ ήταν άμεση καθώς ο Φλόριαν Νιχάους στο 27′ κατάφερε να φέρει την αναμέτρηση στα ίσα κάνοντας το 1-1. Και σαν να μην έφτανε αυτό για το σύνολο του Γιούλιαν Νάγκελσμαν, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή, με τον Στέφαν Λάιτνερ να γράφει το 2-1 τέσσερα λεπτά αργότερα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν έτσι στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Μπάγερν πήρε τα ηνία και πίεζε συνεχώς για να βρει το γκολ ισοφάρισης που θα την έβαζε ξανά στο κόλπο για να πάρει εκείνη τους τρεις βαθμούς. Κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβη, μιας και οι ευκαιρίες των Βαυαρών δεν οδήγησαν σε κάποιο τέρμα, με το 2-1 να μένει ως το τέλος και την Γκλάντμπαχ να φεύγει με το διπλό.

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν) : Ούλραιχ, Κίμιχ, Παβάρ, Ζούλε, Ζάμπιτσερ, Μουσιάλα, Ρόκα (75’Κοπάδο), Γκνάμπρι, Μίλερ, Τίλμαν (75’Βάνερ), Λεβαντόφσκι.

Γκλάντμπαχ (Άντολφ Χούτερ) : Ζόμερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Γιάντσκε (67’Μπέγερ), Λάινερ (79’Χέρμαν), Κονέ, Κράμερ (79’Μπένες), Νετζ, Νόιχαους (67’Πλεά), Στιντλ (90’Τουράμ), Εμπολό.