Ευρωπαϊκή ήττα για τον ΠΑΟΚ, η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό

Στο πρώτο παιχνίδι του γύρου των «16» του #CEV Volleyball Challenge Cup, o ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα της Τρίτης 11 Ιανουαρίου 2022 την A.J. Fonte Bastardo Azores, από την οποία και γνώρισε την ήττα με 1-3 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε στην αρχική επτάδα με τους: Μπράουν, Πετρέα, Ουόλς, Κουμεντάκη, Κουκλίνσκι, Ούντρις και λίμπερο τον Μπουράκη είδε τη Μπαστάρδο να προηγείται με 1-3, φέρνοντας ισορροπία στο παιχνίδι, κάνοντας το 4-4 και το 7-7. Στα μέσα του πρώτου σετ οι Πορτογάλοι βρήκαν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 11-15. Ο ΠΑΟΚ εκεί ξεκίνησε την αντεπίθεσή του και πήρε κεφάλι 17-16, επιστρέφοντας στην διεκδίκηση του σετ. Στην εξελιξή του, το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο με τον Καλμαζίδη να καλεί τάιμ-άουτ στην ισοφάριση της φιλοξενούμενης, 22-22. Τελικά, οι Πορτογάλοι παρουσιάστηκαν πιο αποτελεσματικοί και έκαναν το 0-1 με 23-25.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ, πορεύτηκε ισόπαλος με τους αντιπάλους του μέχρι το 3-3, οπότε και οι αντίπαλοι πήραν προβάδισμα δύο πόντων (3-5). Το προβάδισμα των δύο πόντων, οι φιλοξενούμενοι το διατήρησαν μέχρι το 6-8, οπότε και οι «ασπρόμαυροι» αντεπιτέθηκαν, ισοφαρίζοντας σε 8-8. Οι Πορτογάλοι πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με +2 πόντους, (8-10), με τον Δικέφαλο να ακολουθεί και να ισοφαρίζει και πάλι στο 12-12. Η ισοπαλία διαρητήθηκε μέχρι το 15-15, με τους «ασπρόμαυρους» να μένουν πίσω στο σκορ (16-19) και τελικά, με ένα σερί 3-0, να φέρνουν και πάλι το παιχνίδι στα «ίσια» (19-19). Οι δύο ομάδες πορεύτηκαν “χέρι-χέρι”, μέχρι το 21-21, με τους «ασπρόμαυρους» να σηκώνουν κεφάλι και τελικά να ισοφαρίζουν σε 1-1 σετ 26-24 σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύονταν ισόπαλες μέχρι το 8-8, με τον Δικέφαλο να επιτρέπει στους αντιπάλους να περάσουν μπροστά με 8-10 και να ισοφαρίζει στη συνέχεια σε 12-12. Φέρνοντας το παιχνίδι στην ισοπαλία, οι «ασπρόμαυροι» πήραν προβάδισμα (13-12), ενώ στη συνέχεια, έχτισαν μία διαφορά των +2 πόντων (17-15 και 18-16). Η διαφορά άνοιξε στους +3 πόντους για τον ΠΑΟΚ στο 20-17, ωστόσο, στη συνέχεια, του στοίχισαν τα λάθη του, που έδωσαν το δικαίωμα στους Πορτογάλους να πλησιάσουν, μειώνοντας σε 22-21 και τελικά να ισοφαρίσουν σε 22-22. Στο 23-23, ο Δικέφαλος, δεν κατάφερε να πάρει τον έλεγχο, επιτρέποντας στους φιλοξενουμένους να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ με 23-25 σκορ.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και ήταν ισόπαλος με τον αντίπαλό του στο ξεκίνημα (3-3), η συνέχεια τον βρήκε πίσω στο σκορ με 3-5 και στη συνέχεια με 4-8 σκορ. Στη συνέχεια του σετ, ο Δικέφαλος, έβγαλε τη δική του αντίδραση, μειώνοντας σε 8-9 και ισοφαρίζοντας σε 10-10. Έπειτα, κράτησε την ισοπαλία στο 11-11 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 12-11 σκορ. Η ισοπαλία ξαναήρθε στο 12-12 και στο 13-13, με τον Δικέφαλο να μένει πίσω στο σκορ με 13-15 και, στη συνέχεια, με 15-18. Λίγο πριν τη λήξη, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω για τέσσερις πόντους (16-20). Η διαφορά των τεσσάρων πόντων διατηρήθηκε μέχρι το 19-23, οπότε και οι «ασπρόμαυροι», με ένα σερί 3-0, μείωσαν σε 22-23 και τελικά ισοφάρισαν σε 24-24. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόαπλες στο 25-25, με τον ΠΑΟΚ, τελικά, να μην καταφέρνει να κάνει την ανατροπή και τους αντιπάλους να φτάνουν στην κατάκτηση του σετ με 25-27 σκορ και της νίκης με 1-3 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, πλέον, στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι για το πρωτάθλημα με την Κηφισιά και, έπειτα, στο παιχνίδι στην Πορτογαλία, που είναι ορισμένο για την Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2022.

ΠΑΟΚ – A.J. Fonte Bastardo Azores: 1-3

Αναλυτικά τα σετ: 23-25, 26-24, 23-25, 25-27