Σπουδαίο “διπλό” του ΟΦ Ιεράπετρας στο Παγκρήτιο

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντερέγκεν ο οποίος σημείωσε δύο γκολ ο ΟΦ Ιεράπετρας πήρε το Κρητικό ντέρμπι επί του Εργοτέλη του οποίου επικράτησε με 1-3 στο Παγκρήτιο για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2!

Όπως αναφέρει το grandsport, το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον ΟΦ Ιεράπετρας καθώς μόλις στο 2ο λεπτό κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ! Συγκεκριμένα ο Αντερέγκεν βρέθηκε μόνος στην καρδιάς της άμυνας του Εργοτέλη και με κεφαλιά νίκησε τον Τζελέπη για το 0-1!

Η απάντηση των «κιτρινόμαυρων» ωστόσο ήταν άμεση και στο 7΄ κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι και πάλι σε ισορροπία! Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Κοκκίνης έκανε ένα πλασέ ο Καραγκιόζης απέκρουσε ασταθώς και ο Κωστανάσιος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1!

Ο ΟΦΙ δεν πτοήθηκε από την άμεση ισοφάριση και στο 23΄ είχε καλή στιγμή και πάλι με κεφαλιά του Αντερέγκεν η οποία δεν βρήκε στόχο, ενώ στιγμές αργότερα απείλησε με τον Ντι Λορέντζο!

Στο 36΄ οι «μελανόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα όταν ο Βουό εκμεταλλεύτηκε μια σύγχυση στην άμυνα του Εργοτέλη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και με γυριστό σουτ απ’ το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2 το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους!

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 47ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ του Σερβιλάκη ο Καραγκιόζης έδιωξε δύσκολα την μπάλα στην καρδιά της άμυνας!

Στο 64΄ ωστόσο ο ΟΦΙ ήταν αυτός που έφτασε σε ένα ακόμα γκολ όταν ο Αντερέγκεν βρέθηκε μέσα στην περιοχή απ’ τα αριστερά έκανε το πλασέ περνώντας την μπάλα κάτω απ’ τα πόδια του Τζελέπη για το 1-3!

Ο Εργοτέλης προσπάθησε να αντιδράσει και στο 69΄ απείλησε με μακρινό σουτ του Κοκκίνη ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια!

Παρά τις όποιες προσπάθειες μέχρι το φινάλε το σκορ δεν άλλαξε με τον ΟΦΙ να παίρνει μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο ντέρμπι και παράλληλα προσπέρασε τους «κιτρινόμαυρους» στη βαθμολογία φτάνοντας τους 12 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα!

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τζελέπης, Σερβιλάκης, Κατσούρι (46′ Σαρρής /66′ λ.τ. Νεραλ), Μίκο, Κόλα, Πέιος, Άπι (70′ Βουτσάς) Μπουρσέλης (70′ Πατρινός) Κωστανάσιος, Κοκκίνης, Μπαχρ

ΟΦ Ιεράπετρας (Στάϊκος Βεργέτης): Καραγκιόζης, Καρδάρης, Χιντζίδης, Ντι Λορέντζο, Τορίμπιο, Μεσιδόρο, Λεμονής, Μπενίτεζ, Νεκούλ, Αντερέγκεν (84′ Μπλάνκο), Βουό