Άντεξε στην αντεπίθεση του Άρη και πήρε την 3η νίκη η Λάρισα (βαθμολογία)

Την τρίτη νίκη της στη Basket League και δεύτερη σερί μετά από εκείνη στην Πάτρα επί του Απόλλωνα, πέτυχε η Λάρισα εντός έδρας επί του Άρη (84-81).

Η θεσσαλική ομάδα είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια των πρώτων τριών περιόδων και στο τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 21-15 κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (66-56 σκορ περιόδου και 63-53 στο 29’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» της Θεσσαλονίκης αντεπιτέθηκαν και με οκτώ πόντους του Τζέιμς Κέλι και επτά του Άντονι Κάουαν και επιμέρους σκορ 26-14 κατάφεραν να προσπεράσουν με 79-77 με 1’ και 38’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Η Λάρισα, ωστόσο, κατάφερε να επιστρέψει και με καλάθι του Στέφαν Μούντι και καθοριστικό τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου να ανακτήσει το προβάδισμα (82-79), 35’’ πριν την λήξη του ματς. Ο Άρης είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αλλά το τρίποντο του Νίκου Καμάρα με 1’’ να απομένει για το τέλος του αγώνα ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-41, 66-56, 84-81.