Bundesliga : Στην τρίτη θέση η Λεβερκούζεν, πέρασε από το Borussia-Park (vid)

Η Λεβερκούζεν επικράτησε 2-1 της Γκλάντμπαχ εκτός έδρας ανεβαίνοντας τρίτη και κρατώντας τους γηπεδούχους στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Σημαντική νίκη πήρε η Λεβερκούζεν, η οποία επικράτησε 2-1 της Γκλάντμπαχ και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο, δίχως τέρματα με τις δυο ομάδες να ξεκινούν το δεύτερο ημίχρονο ακριβώς όπως άρχισε το ματς.

Ο Άντριχ στο 51’ άνοιξε το σκορ, με τον Σικ στο 74ο λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους. Ο Ελβέντι στο 81’ μείωσε σε 2-1 βάζοντας την Γκλάντμπαχ ξανά στο παιχνίδι, ωστόσο τελικά δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι να κάνουν το κάτι παραπάνω. Οι φιλοξενούμενοι στο 86’ κέρδισαν πέναλτι το οποίο ωστόσο έπιασε ο τερματοφύλακας της Γκλάντμπαχ, Ζόμερ.

Κάπως έτσι η Μπάγερ Λεβερκούζεν σκαρφάλωσε στην 3η θέση της βαθμολογίας, με τους γηπεδούχους να παραμένουν στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα στην 12η θέση.