Με επιθετική πολυφωνία ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Κολοσσού (βαθμολογία)

Νικηφόρα μπήκε στο 2022 για την Basket League ο ΠΑΟΚ καθώς επικράτησε με 86-80 του Κολοσσού στην Πυλαία για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι Θεσσαλονικείς με αυτή τη νίκη βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 4-6 ενώ η ομάδα της Ρόδου που ηττήθηκε μετά από δύο σερί θετικά αποτελέσματα έχει πλέον 7-4.

Ο Άρης Λυκογιάννης είδε πέντε παίκτες του να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Τζόουνς να είναι πρώτος σκόρερ με 20 πόντους αλλά και 13 ριμπάουντ και να ακολουθούν οι Γιάνκοβιτς με 15, Ρίβερς με 14, Τολιόπουλος με 12 και Καμπερίδης με 10. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με επτά πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου, βρήκαν λύσεις να επιστρέψουν στο παιχνίδι αλλά και να χτίσουν διψήφιες διαφορές.

Για τον Κολοσσό ο Φλότιντ είχε 20 πόντους, ο μαργαρίτης -που βραβεύθηκε πριν από το τζάμπολ από τους γηπεδούχους- τελείωσε με 15 πόντους, ενώ ο Ποτ μοίρασε 13 ασίστ, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ στη φετινή Stoiximan Basket League.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν εντυπωσιακά το παιχνίδι καθώς πριν συμπληρωθούν πέντε λεπτά αγώνα προηγήθηκαν με 12-0 με τον Κολοσσό να μετρά σε αυτό το διάστημα 0/10 σουτ εντός παιδιάς. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο βρήκαν ρυθμό και με επιμέρους 11-2 μείωσαν σε 14-11 αλλά ο ΠΑΟΚ συντήρησε το προβάδισμά του και με τους Τολιόπουλο και Γιάνκοβιτς άνοιξε και πάλι τη διαφορά για να κλείσει την πρώτη περίοδο με 26-15.

Ο Κολοσσός έχασε στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου τον Ξανθόπουλο που αποβλήθηκε, ωστόσο βρήκε τρόπο με τα μακρινά σουτ να ροκανίσει και πάλι τη διαφορά μειώνοντας σε 40-36 στο 17′. Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να συντηρήσουν το προβάδισμά τους και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 44-39.

Η ομάδα της Ρόδου «μιμήθηκε» το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στον αγώνα, και μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με ένα δικό της σερί 12-0 που ανέτρεψε πλήρως την εικόνα και την έφερε γρήγορα μπροστά στο σκορ με 51-44. Ένα σερί 7-0 και ένα συνολικό επιμέρους 10-2 έδωσαν και πάλι στον ΠΑΟΚ το προβάδισμα (54-53 στο 26′) με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ως το φινάλε της περιόδου και τους γηπεδούχους να ανακτούν το προβάδισμα (62-61) με τα τρίποντα των Καμπερίδη και Τολιόπουλου.

Με τον Ρίβερς να δίνει λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ ο ΠΑΟΚ αύξησε το προβάδισμά του χτίζοντας και πάλι διψήφια διαφορά (79-67) στα μέσα της τέταρτης περιόδου. με δύο διαδοχικά καλάθια του Μάντζαρη, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους φτάνοντας εν τέλει στην επικράτηση με 86-80.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-39, 62-61, 86-80.