Νικηφόρο πέρασμα από τη Θεσσαλονίκη για τον Προμηθέα (βαθμολογία)

Την τέταρτη νίκη του μακριά από την Πάτρα πανηγύρισε ο Προμηθέας που πέρασε νικηφόρα με 95-82 από τη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Ηρακλή για τη 12η αγωνιστική της Basket League.

Οι Πατρινοί με ρεκόρ πλέον 8-4 συνεχίζουν να βρίσκονται στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα σε αντίθεση με τον Ηρακλή που υποχώρησε στο 3-8 και παραμένει στην τελευταία θέση.

Οι νικητές είχαν σε καλή βραδιά τον Δημήτρη Αγραβάνη που τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 22 αγωνιστικά λεπτά, ενώ 15 πόντους είχε ο Τζεράι Γκραντ και 11 ο Κέντρικ Ρέι. Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόνι Ντάγκλας με 22 πόντους, με τον Μπράντον Γκάρετ να τελειώνει το παιχνίδι «διπλός» με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Προμηθέας δεν έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ φτάνοντας να προηγηθεί ακόμη και με διαφορά 20 πόντων (87-67) στα μέσα της τέταρτης περιόδου. το παιχνίδι διεκόπη λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τους διαιτητές να ζητούν την εκκένωση του.

Το ξεκίνημα του Προμηθέα στο παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό καθώς μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά προηγήθηκε με 12-2. Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να ροκανίσουν σταδιακά τη διαφορά με τον Ντάγκλας να κάνει το σκορ 14-18 λίγο πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου. Οι Πατρινοί όμως με ένα σερί 7-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, άνοιξαν και πάλι την υπέρ τους διαφορά με τον Γκάντι να διαμορφώνει το 16-28. Ο Ηρακλής όμως με τον Ντάγκλας να δίνει λύσεις έξω από τα 6,75μ. πλησίασε σε 31-35 στο 17′ ενώ με ένα επιμέρους 8-2 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου έκλεισε τη διαφορά στους τρεις πόντους με τον Προμηθέα να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 44-41.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής στο σκορ, με τον Προμηθέα όμως να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα και να ξεφεύγει στο 25′ με 61-52 και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +9 (62-71). Δύο τρίποντα από τους Άντριτς και Ρογκαβόπουλο έφεραν τους Πατρινούς στο +15 (77-62) στις αρχές της τέταρτης περιόδου ενώ λίγο αργότερα ο Γκραντ έστειλε το προβάδισμα της ομάδας του στη μέγιστη τιμή της καθώς έκανε το σκορ 67-87 στο 35′. Με ένα να σερί 7-0 οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 82-93 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος όμως η ομάδα της Πάτρας διαχειρίστηκε τη διαφορά που είχε χτίσει φτάνοντας στην επικράτηση με 95-82.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-44, 62-71 82-95.