Super League : Ανεβαίνει ο ΟΦΙ, 3-1 τον Αστέρα Βλαχιώτη

Σπουδαία νίκη κατάφερε να πάρει ο ΟΦΙ στην έδρα του επικρατώντας εύκολα του Αστέρα Βλαχιώτη με 3-1 για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά καλά στο παιχνίδι και μόλις στο 11ο λεπτό έχασαν σημαντική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Μεσιδόρο βρέθηκε έξω από την περιοχή, σούταρε με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

Ο ίδιος παίκτης στο 14ο λεπτό απείλησε ξανά την εστία του Αστέρα Βλαχιώτη, όταν εκτέλεσε φάουλ, ωστόσο ο Αθανασόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.

Από το κόρνερ οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Μεσιδόρο εκτέλεσε στο πρώτο δοκάρι, ο Αθανασόπουλος μπερδεύτηκε με τον Βουό να επωφελείται και από κοντά να κάνει το 1-0.

Η ομάδα του Σταϊκου Βεργέτη ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο μισάωρο και στο 29ο λεπτό κατάφερε να κάνει το 2-0 όταν ο Κάρδαρης σέντραρε και ο Λεμονής με πλασέ έκανε το 2-0.

Το εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο των «ασπρόμαυρων» έκλεισε με γκολ στις καθυστερήσεις με τον Μεσιδόρο με ωραίο πλασέ μετά από κλέψιμο του Αντερέγκεν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 58ο λεπτό με τον Σοκολάροφ να εκτελεί φάουλ και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Όσο περνούσε η ώρα ο ΟΦΙ έκανε διαχείριση στο σκορ, δίνοντας την μπάλα στον Αστέρα Βλαχιώτη, ο οποίος δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία των «ασπρόμαυρων».

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 90ο λεπτό με τον Σοκολάροφ ο οποίος έκανε το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον ΟΦΙ ο οποίος ανεβαίνει βαθμολογικά και δείχνει ότι βρίσκει ρυθμό στο πρωτάθλημα της Super League 2.

ΟΦ Ιεράπετρας (Στάικος Βεργέτης) : Καραγκιόζης, Τορίμπιο, Κάρδαρης, Μεσιδόρο (83’ Ζήσης), Χιντζίδης (53’ λ.τ. Ψάνης), Ντι Λορέντζο, Μπενίτεζ, Λεμονής, Βουό (73’ Κοντοές), Νεκούλ, Αντερέγκεν

Αστέρας Βλαχιώτη (Κώστας Βελιτζέλος) : Αθανασόπουλος, Αναστασόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Ζάννης (38’ Παππουλής), Λάμτσε, Μαϊσβράτζε (85’ Οφόλι), Σοκολάροφ, Ζαΐμι, Μπουσμπίμπα, Τασιούλης (71’ Τουλίκας), Τσίπρας