Super League 2 : Αρνείται να χάσει ο Θεσπρωτός, “γύρισε” από το 2-0!

Ο Θεσπρωτός παίζοντας ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ.

Οι Σερραίοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και αποτέλεσμα αυτού ήταν να καταφέρουν μόλις στο 17΄να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα του Κίναλη με δράστη τον Μαροκινό πρώτο σκόρερ της ομάδας Χιλάμ Κανίς. Αν και οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να ισορροπήσουν στο 45΄ ο Κανίς πέτυχε και δεύτερο γκολ στέλνοντάς την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στο δεύτερο μέρος όμως, η ομάδα του Θεσπρωτού βγήκε μεταμορφωμένη έχοντας την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης κατάφερε στο 56 να σκοράρει με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Βασίλη Κωνσταντίνου, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Απόστολος Σαραντίδης εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Κατσικά και ισοφάρισε σε 2-2 στο 76′.

Το παιχνίδι στη συνέχεια απέκτησε άγρια ομορφιά με αμφότερες τις ομάδες να ψάχνουν το γκολ.

Στο 82΄τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε ο τερματοφύλακας του Θεσπρωτού, Κίναλης με τον Δ. Παππά να παίρνει την θέση του κάτω από τα δοκάρια των “κιτρινόμαυρων”.

Στο 93ο λεπτό ο Θεσπρωτός άγγιξε το γκολ της νίκης με τον Ρομέρο να περνάει όποιον βρήκε μπροστά του αλλά το πλασέ του επιχείρησε έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο Πρόεδρος του Πανσερραϊκού, Αναστάσιος Καζιάς έδωσε τιμητική πλακέτα στον προπονητή του Θεσπρωτού, Χουάν Ραμόν Ρότσα για την προσφορά του στο Ελληνικό ποδόσφαιρο.

Πανσερραϊκός (Άγελος Διγκόζης): Κατσικάς, Δημητρίου, Κασμερίδης (60′ Γιανναράκης), Ζέρης, Φουάσης, Έππας, Κρητικός, Κόντσι (60΄Αϊνταρά / 78′ Παπαβασιλείου), Ανάκογλου (64΄ Ντιάζ), Κανίς, Μέσι (78΄ Στίνα).

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κίναλης (75′ λ.τ. Παππάς Δ.), Γώγος, Ζιώγας, Ντ΄Αλέσιο, Στεργίου (46′ Βασιλάκης), Γεωργούσης (78′ Παππάς Ε.), Κωνσταντίνου, Βαταμίδης (46′ Λύγκας), Σαραντίδης (85′ Μπονίγια), Διγκόζης, Ρομέρο