Εκτός Ευρώπης το Λαύριο

Το Λαύριο ηττήθηκε για δεύτερη φορά από την Τρεβίζο, αυτή τη φορά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με 90-78. Έτσι με 2-0 έχασε τη σειρά των play in του Basketball Champions League και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προηγήθηκε με 10-5 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με ένα 8-0 πήραν το προβάδισμα και δεν το έχασαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Η ιταλική ομάδα προηγήθηκε με +10 στα τέλη της πρώτης περιόδου (12-22) και παρότι το Λαύριο πλησίασε στους τέσσερις λίγο πριν το ημίχρονο (27-31) δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή.

Η Τρεβίζο αποσπάστηκε με έντεκα (45-56) στις αρχές της τρίτης περιόδου, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους τέσσερις (55-59), αλλά να μην μπορούν να ολοκληρώσουν την αντεπίθεση. Η διαφορά αυξήθηκε μέχρι και το +16 (66-82) στην τελευταία περίοδο και η Τρεβίζο έφτασε στη νίκη που την οδηγεί στους «16» του Basketball Champions League.

Ο Βασίλης Μουράτος με 18 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Πέτρος Γερομιχαλός με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ ξεχώρισαν από την ομάδα του Λαυρίου.

Δεκάλεπτα: 14-22, 32-39, 55-62, 78-90