LaLiga : “Γκέλα” της Σεβίλλης, μένει πίσω στο κυνήγι του τίτλου (vids)

Η Σεβίλλη με δύο γκολ σε τρία λεπτά επέστρεψε από το 0-2 και πήρε την ισοπαλία απέναντι στην Θέλτα σε μια La Liga. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί επίσης με δύο γκολ σε τρία λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Το σκορ άνοιξε για την Θέλτα ο Σέρβι στο 37΄με τον Ιάγο Άσπας να πετυχαίνει στο 40′ το 12ο τέρμα του απέναντι στην παλιά του ομάδα. Στο δεύτερο μέρος όμως οι Σεβιγιάνοι έφεραν «τούμπα» την κατάσταση και με τέρματα του Πάπου Γκόμεζ (71′) και Όλιβερ Τόρες (74′) κατάφεραν να πάρουν την ισοπαλία.

Οι γηπεδούχοι έφθασαν έτσι τους 46 βαθμούς και βρίσκονται έτσι 3 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης η οποία έχει ένα ματς λιγότερο. Η Θέλτα έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει τα ευρωπαϊκά εισιτήρια αφού βρίσκεται στην 11η θέση με 27 βαθμούς.

Λίγο πριν, η Βιγιαρεάλ επικράτησε άνετα με 3-0 της Μαγιόρκα εντός έδρας και αναρριχήθηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με αυτογκόλ του Ρούσο στο 12′ γεγονός που απλοποίησε την υπόθεση νίκη. Ο Τριγκέρος διπλασίασε τα τέρματα για το «κίτρινο υποβρύχιο» στο 34′ ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντάνι Παρέχο με πέναλτι στο 87΄.

Η Βιγιαρεάλ έτσι έφτασε τους 32 βαθμούς και βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας ενώ η Μαγιόρκα έμεινε στην 17η θέση με 18 βαθμούς