Μεγάλη βραδιά για τη Βέροια στα Πηγάδια, 3-0 τη Ξάνθη! (βαθμολογία)

Μια πολύ σπουδαία εμφάνιση, που συνοδεύτηκε από μία εμφατική νίκη πραγματοποίησε στα Πηγάδια ο ΝΠΣ Βέροια.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη ήταν καταιγιστική κόντρα στη Ξάνθη, την οποία φιλοδώρησε με τρία τέρματα και θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα αν ήταν πιο προσεκτική στην τελική προσπάθεια.

Με την επικράτηση της αυτή, η “Βασίλισσα” αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη ΑΕΛ στους πέντε βαθμούς, ενώ οι Ακρίτες (που έχουν δύο ματς λιγότερα) βρίσκονται στην τρίτη θέση με 22.

Στο 13′ η πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τη Βέροια, όταν ο Φοφανά μπήκε στην περιοχή της Ξάνθης, πάσαρε στον Μούργο ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ίτσο

Πέντε λεπτά μετά, η Ξάνθη βγήκε στην κόντρα, ο Ιμπραΐμι “πάτησε” περιοχή αλλά ο Σκόνδρας ανέκοψε πριν ο επιθετικός της Ξάνθης γίνει επικίνδυνος.

Στο 29′ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Γιακουμάκης έγινε αποδέκτης της βαθιάς μπαλιάς του Οικονόμου και με ιδανικό πλασέ, νίκησε τον Ίτσο (0-1).

Στο 43′ ξανά ο Σκόνδρας στο κατάλληλο σημείο, ανέκοψε τον Ιμπραΐμι.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ιμπραΐμι ξανά απειλεί από κοντά, η μπάλα μόλις λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Βελλίδη.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Βέροια πέτυχε το δεύτερο της τέρμα. Ο Μούργος πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ίτσο (0-2).

Στο 53′ η “βασίλισσα” βρέθηκε κοντά στο τρίτο γκολ όταν ο Μπουκουβάλας γέμισε από τα δεξιά, ο Πασάς σούταρε αλλά η μπάλα έξυσε το δοκάρι του πορτιέρο της Ξάνθης.

Στο 61′ καλή στιγμή για τους Ακρίτες, ο Πολίμος έκανε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Κρητικό ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Βελλίδη.

Πέντε λεπτά μετά, ένα λάθος του Βελλίδη δεν στοίχησε στους φιλοξενούμενους, αν και ο Θυμιάνης έγινε κάτοχος της μπάλας.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και ενώ η Ξάνθη πίεζε για τη μείωση του σκορ, ο Πόζογλου κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Θυμιάνη. Το εκτέλεσε ο ίδιος για το τελικό 0-3.

Ξάνθη (Σάκης Κεχαγιάς) : Ίτσο, Πολίμος, Μπάτζιος, Ιμπραΐμι (8′ Διαμαντόπουλος), Γκινσάρι (57′ Κρητικός), Παπάζογλου, Γκόμεζ, Τζανακάκης (57′ Δεληγιαννίδης), Μονρόουζ (46′ Αλί Μπαμπά), Τσέλιος, Δόρης (46′ Θυμιάνης)

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης) : Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (70′ Μπλέτσας), Φοφανά (70′ Πόζογλου), Μούργος (78′ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης, Πασάς (90′ Καπνίδης)