Συνεχίζει τις υψηλές…πτήσεις ο Παναιτωλικός, 4-2 στο Ηράκλειο τον ΟΦΗ!

Σπουδαία εμφάνιση για τον Παναιτωλικό στο “Γεντί Κουλέ”, που μετά την ΑΕΚ, τον Ολυμπιακό (στο Κύπελλο), νίκησε και τον ΟΦΗ!

Οι Αγρινιώτες βρίσκονται σε τρομερή κατάσταση, με την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου μέσα σε 7 ημέρες να κερδίζει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (2-1) για το πρωτάθλημα, τον Ολυμπιακό στο Αγρίνιο (2-1) για το Κύπελλο και τον ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ» για τη Superleague.

Ο Παναιτωλικός «τρελαίνει» κόσμο, με τον Γιάννη Αναστασίου να βλέπει την ομάδα του να αποδίδει εξαιρετικό ποδόσφαιρο και να πετυχαίνει συνεχόμενες νίκες. Σε μεγάλη φόρμα οι Καρέλης και Μεντόσα, οι οποίοι μετά τα παιχνίδια με ΑΕΚ και Ολυμπιακό σκόραραν και κόντρα στον ΟΦΗ. Από ένα γκολ πέτυχαν επίσης οι Βέργος και Κορνέλιους.

Από τον ΟΦΗ, που ηττήθηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, δύο γκολ πέτυχε ο Νέιρα, ο οποίος όμως στο 80’ και με το σκορ στο 2-3, έχασε πέναλτι και την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Με αυτή τη νίκη ο Παναιτωλικός, ο οποίος μεσοβδόμαδα θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη στη ρεβάνς των προημιτελικών του Κυπέλλου, έφτασε τους 21 βαθμούς και βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας. Ο ΟΦΗ έμεινε στους 26 και στην 6η θέση.

Ο Χαβιέρ Μεντόσα έβαλε γκολάρα κόντρα στην ΑΕΚ, σκόραρε στο Κύπελλο εναντίον του Ολυμπιακού και το έκανε για τρίτο διαδοχικό ματς στο Ηράκλειο εναντίον του ΟΦΗ. Ο Μόρσεϊ έσκασε ντρίμπλα στον Μαρινάκη, αυτός τον γκρέμισε και ο Σιδηρόπουλος καταλόγισε πέναλτι. Ο Βάτερμαν έπεσε στην αριστερή γωνία και απέκρουσε μετά την εκτέλεση του Μεντόσα, αλλά ο Αργεντινός πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 0-1 στο 8′.

Οι γηπεδούχοι είχαν μπει αιφνιδιασμένα στο παιχνίδι αλλά μετά το γκολ που δέχτηκαν άρχισαν να κυριαρχούν στο γήπεδο. Έβαλαν τη μπάλα κάτω και έψαχναν τρόπο να ισοφαρίσουν. Στο 14′ ο Λάμπρου είχε δοκάρι, ύστερα από κεφαλιά – πάσα του Ντε Γκούζμαν. Οι Κρητικοί με συνδυαστικό ποδόσφαιρο επιχειρούσαν να ξεκλειδώσουν την άμυνα των Αγρινιωτών. Ο Καρέλης στο 23′ έκανε καλοτραβηγμένο σουτ αλλά αστόχησε. Το πρέσινγκ του ΟΦΗ συνεχίστηκε, ο Παναιτωλικός αμυνόταν, ενώ όταν του δινόταν η δυνατότητα έφευγε μπροστά για να χτυπήσει, όπως έγινε στο 29′ με γυριστό του Μαλή.

Ο Αναστασίου άλλαξε πλευρές σε Μόρσεϊ και Μπαρμπόσα, τα σουτ των Τσιλιανίδη (32′) και Βούρου (36′) δεν έφεραν αποτέλεσμα, το ίδιο κι εκείνο του Νέιρα στο 38′. Ό,τι δεν πέτυχε σε εκείνο το σημείο ο Αργεντινός, το πέτυχε στο 43′. Ο Βούρος έκανε πάσα, η μπάλα από το πόδι του Φλόρες έβγαλε τον Νέιρα απέναντι από τον Μελίσσα. Ο Αργεντινός έσκαψε και ισοφάρισε σε 1-1. Δεν το χάρηκαν για πολύ το γκολ οι γηπεδούχοι, αφού στο 45′ ο Κορνέλιους με κεφαλιά, μετά από φάουλ του Μπαρμπόσα έγραψε το 1-2. Η φάση ελέχθηκε στο VAR για τουλάχιστον 2,5 λεπτά, ο στόπερ του Παναιτωλικού δεν ήταν οφσάιντ και το τέρμα του μέτρησε.

Στο 52ο λεπτό ο ΟΦΗ έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Ντουρμισάι βρέθηκε απέναντι από τον Μελίσσα, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον κίπερ του Παναιτωλικού. Οι φιλοξενούμενοι, ομως μπόρεσαν να πετύχουν τρίτο γκολ σε μία κόντρα επίθεση.

Συγκεκριμενα, στο 53ο γκολ ο Μεντόσα τροφοδότησε τον Καρέλη, ο οποίος έκανε κίνηση στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στα επόμενα λεπτά ο Παναιτωλικός προσπάθησε να ρίξει τον ρυθμό.

Ενω ο ρυθμός του παιχνιδιού φάνηκε να πέφτει ο ΟΦΗ κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι. Στο 66ο λεπτό ο Ντουρμισάι έστρωσε την μπάλα στο Νέιρα, ο οποίος έκανε το πλασέ εκτός περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Μελίσσα, ο οποίος δεν είχε περιθώρια αντίδρασης.

Οι Κρητικοί ανέβασαν ρυθμό ψάχνοντας την ισοφάριση. Στο 69′ ο Λάμπρου απείλησε από μακριά, ενώ στο 70′ ο Τοράλ από πλεονεκτική θέση στην περιοχή, πήρε μία κεφαλιά που έφυγε λίγο άουτ. Μάλιστα, ο ΟΦΗ είχε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Κορνέλιους ανέτρεψε τον Νέιρα στην περιοχή, ο Αργεντινός ανέλαβε την εκτέλεση στο 81ο λεπτό, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να βρει τρόπο να ισοφαρίσει και ρίσκαρε, χάνοντας μάλιστα καλές στιγμές για να κάνει το 3-3. Όμως τιμωρήθηκε σε μία αντεπίθεση στο 90+4′. Οι Αγρινιώτες έφυγαν στην κόντρα με τον Βέργο να ντριμπλάρει πλάνω στον Βέργο, πέρασε την μπάλα κατω από τα πόδια του Βάτερμαν και έκανε το 4-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΟΦΗ (Νίκος Νόμπλιας) : Βάτερμαν, Μαρινάκης (82′ Στάικος), Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Ντε Γκούζμαν (60′ Φαν Ντάινεν), Μεγιάδο, Τοράλ (82′ Ναμπί), Τσιλιανίδης (46′ Ντουρμισάι), Νέιρα, Λάμπρου.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου) : Μελίσσας, Λούι, Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης, Φλόρες, Αντούνες, Μπαρμπόσα (71′ Τσιγγάρας), Μεντόσα (67′ Ντουάρτε), Μόρσεϊ (82′ Αποστολάκης), Καρέλης (82′ Βέργος).