Premier League : “Έκοψε” τη φόρα της Τότεναμ η Τσέλσι, πέρασε από το Λονδίνο η Λίβερπουλ (vids)

Με ένα «τεμάχιο» του Ζίγιες και μία κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα, η Τσέλσι επικράτησε για τέταρτη φορά μέσα στη σεζόν της Τότεναμ (2-0) και επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς «τρίποντο» στο πρωτάθλημα! Τέλος στο αήττητο του Κόντε στην Premier League.

Πέμπτη νίκη σε πέντε παιχνίδια απέναντι στην Τότεναμ ο Τόμας Τούχελ! Τέλος στο αήττητο σερί των εννιά αναμετρήσεων στην Premier League για την Τότεναμ, επί ημερών Αντόνιο Κόντε. Ιστορική νίκη για την Τσέλσι που έγινε η πρώτη ομάδα του Λονδίνου που φτάνει τους 500 πόντους από τα ντέρμπι της πρωτεύουσας.

Νωρίτερα, η Λίβερπουλ δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την χθεσινή «γκέλα» της Μάντσεστερ Σίτι. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πέρασε από το «Σέλχαστ Παρκ», επικρατώντας 3-1 της Κρίσταλ Πάλας και μείωσε την απόσταση από τους «σίτιζενς» στους 9, ενώ έχει και ματς λιγότερο.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Ρόμπερτσον εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Φαν Ντάικ πήδηξε αμαρκάριστος για να «καρφώσει» με κεφαλιά την Πάλας, ενώ στο 32’ ο Σκωτσέζος αριστερός μπακ «σέρβιρε» και το 2-0 του Τσάμπερλεϊν, με το σκορ να μένει ως το ημίχρονο. Η Κρίσταλ Πάλας χτύπησε σε τρομερή κόντρα επίθεση λίγο μετά την επανέναρξη (55’), με τον Εντουάρ να σκοράρει σε κενή εστία μετά την ασίστ του Ματετά και να μειώνει σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά, ο Φαμπίνιο σκόραρε ξανά με πέναλτι στο 89ο λεπτό για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 υπέρ της Λίβερπουλ.