Προηγήθηκε και…τσάντισε τα Χανιά η Ζάκυνθος (photos)

Τα Χανιά αν και έγιναν η πρώτη ομάδα που δέχθηκε γκολ από τη Ζάκυνθο κατάφεραν να αντιδράσουν γρήγορα και να πάρουν προβάδισμα νίκης από το ημίχρονο (3-1), για να φτάσουν στο τελικό 5-1.

Μετά από δύο σερί νίκες με Παναθηναϊκό Β και Καραϊσκάκη και την ισοπαλία στη Ρόδο με τον Διαγόρα η βαθμολογική συγκομιδή της χανιώτικης ομάδας βελτιώθηκε περισσότερο, πριν από τη δύσκολη συνέχεια με τα εκτός έδρας κρητικά ντέρμπι με Εργοτέλη (26/01) και ΟΦ Ιεράπετρας (30/01).

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τα Χανιά και πανηγύρισαν το πρώτο τους γκολ στο πρωτάθλημα στο 18’ με τον Ντάση. Η… αφύπνιση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση με τον Μπαΐροβιτς να ισοφαρίζει στο 19’ σημειώνοντας το 8ο γκολ του στο πρωτάθλημα. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου βρήκαν ακόμη δύο φορές τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα δείχνοντας να απλοποιούν την κατάσταση για τη συνέχεια. Στο 39’ ο Καμάρα χρειάστηκε δύο προσπάθειες για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στην εκπνοή του ημιχρόνου ο εκ των κορυφαίων πάλι της χανιώτικης ομάδας Βασιλόγιαννης από ασίστ του Βάρκα πέτυχε το 3-1 και το 6ο του γκολ φέτος στην κατηγορία.

Στο δεύτερο ημίχρονο… έσβησαν οι μηχανές εν όψει Εργοτέλη και η πρώτη φάση έγινε στο 74’ με τον Βάρκα. Στο 79’ ο Βασιλόγιαννης… χόρεψε τον Μιγκέλ και κέρδισε πέναλτι και αφού υπήρξε… διχογνωμία με τον Μπαΐροβιτς για το ποιος θα το εκτελέσει τελικά ο ίδιος που το κέρδισε ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 4-1 με το 7ο γκολ του.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο athlitiko.gr

ΠΑΕ Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Καψάλης (84’ Καλαϊτζάκης), Πατάπης, Τσαμούρης, Καμαρά, Μασούρας, Τριανταφυλλάκος (60’ Κάρλος), Παναγιωτούδης, Μπαΐροβιτς (84’ Κολλάς), Βάρκας (74’ Ζιούλης), Βασιλόγιαννης (84’ Κόλα).

Ζάκυνθος (Δημήτρης Νόλης): Πατσιογιώργος, Καλλιβωκάς, Οντόνε, Μιγκέλ, Σοάρες, Ντάσης, Μπαζάν (66’ Κάμερον), Σούρμπης (82’ Τελέν), Τσιμέλι, Κάρλος Εντουάρντο (77’ Κοναγκάγια), Λάμπογλου.