Γ Εθνική : Σπουδαία νίκη παραμονής για τον Παναγρινιακό (βαθμολογία)

Νίκη-βάλσαμο ενόψει της δύσκολης συνέχειας πέτυχε ο Παναγρινιακός, την ώρα που η ήττα φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση την Αναγέννηση Άρτας.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, και παρά το γεγονός πως έμειναν πίσω στο σκορ, παίζοντας στρωτό ποδόσφαιρο έφτασαν στη νίκη δίκαια. Με την εικόνα τους μάλιστα, σήμερα, έδειξαν πως η βαθμολογική τους θέση τους αδικεί.

Όπως αναφέρει το artagoal, η Αναγέννηση μπήκε καλά στο ματς και στο 3ο λεπτό, το μακρινό σουτ του Παπακίτσου έφυγε άουτ. Οι γηπεδούχοι πήραν την κατοχή της μπάλας και απείλησαν με τον Κατσή, στο 7ο λεπτό, να κάνει γύρισμα στην καρδιά της άμυνας που πέρασε από όλους. Δύο λεπτά αργότερα, η “Α” πήρε το προβάδισμα όταν από μπαλιά του Παπακίτσου και κακό διώξιμο, ο Παπαδόπουλος βγήκε τετ α τετ και με δυνατό συρτό σουτ, έγραψε το 0-1.

Ο Παναγρινιακός συνέχισε να κυκλοφορεί καλά την μπάλα και στο 18ο λεπτό, ισοφάρισε, όταν ο Βασιλόγιαννης βρήκε στην περιοχή τον Κατσή και εκείνος γύρισε και σούταρε, με τον Μπαλαούρα να βρίσκει την μπάλα αλλά να μην αποσοβεί το 1-1.

Στο 21ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι, με τον Μπότσαρη να αναγκάζει σε δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ τον Κοντογιάννη μετά από μακρινό σουτ, από το οποίο κόρνερ, ο Παπαδόπουλος μέσα από την περιοχή σούταρε άουτ.

Στο 33ο λεπτό, ο Κατσής πάτησε περιοχή όμως σούταρε άουτ, ενώ και στο 39ο λεπτό, ο Τσάκνης ελίχθηκε και σούταρε, όμως ο Μπαλαούρας μπλόκαρε στην κλειστή γωνία. Τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ήταν ένα σουτ από πλάγια του Παπαδόπουλου που έφυγε άουτ, σε μια φάση που ο φορ της Αναγέννησης θα έπρεπε να κάνει το παράλληλο γύρισμα.

Στο δεύτερο μέρος, η Αναγέννηση απείλησε πρώτη στο 58ο λεπτό, όταν μετά από φάουλ του Αναστασιάδης, ο Σχισμένος έπιασε ωραία κεφαλιά που έφυγε όμως λίγο άουτ. Ένα λεπτό μετά, ο Παναγρινιακός απάντησε στις ευκαιρίες, όταν μετά από κακό διώξιμο, ο Τσάκνης στόπαρε και σούταρε δυνατά, με τον Μπαλαούρα όμως να πέφτει και να διώχνει.

Στο 61ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ξεδιπλώθηκαν και πάλι, η μπάλα έφτασε στο Μήλιο που σούταρε συρτά, όμως ο Μπαλαούρας μπλόκαρε σταθερά. Στην επόμενη φάση, ο Βασιλόγιαννης βγήκε τετ α τετ, όμως ο Μπότσαρης πρόλαβε σωτήρια και έβαλε την κόντρα παραχωρώντας κόρνερ.

Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι ανέβαιναν στο γήπεδο, και στο 66ο λεπτό, ο Μήλιος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, όμως το συρτό σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ. Στο 77ο λεπτό, και δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ο Τσοπανάς ανέλαβε εκτέλεση φάουλ από πλάγια, η μπάλα πέρασε συρτά από όλους, ο Μπαλαούρας δεν μπόρεσε να αντιδράσει και οι γηπεδούχοι έφτασαν έτσι στο 2-1.

Στο 80ο λεπτό, νέα αναστάτωση στην άμυνα της Αναγέννησης, κατέληξε σε πολύ κακό σουτ του Τσοπανά, από καλή θέση. Στο 87ο λεπτό, οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς, όταν μετά από ωραία σέντρα του Γκόλια από αριστερά, ο Τσοπανάς, πλάσαρε στο δεύτερο δοκάρι, και διαμόρφωσε το τελικό 3-1, όντας ο άνθρωπος του αγώνα, και η χρυσή αλλαγή του κυρίου Ξανθόπουλου.

Ο Τσοπανάς, μάλιστα, λίγο έλειψε δευτερόλεπτα μετά να σημειώσει χατ-τρικ, όταν βρέθηκε αμαρκάριστος σε καλή θέση, όμως το σουτ του έφυγε μόλις άουτ. Λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′, ο Γκόλιας βρήκε χώρο και έπιασε ωραίο σουτ εκτός περιοχής, με τον Μπαλαούρα να διώχνει σε κόρνερ. Πλέον η Αναγέννηση βρίσκεται σε πάρα πολύ δύσκολη θέση, καθώς ένας από τους κύριους ανταγωνιστές της, ξέφυγε σήμερα βαθμολογικά, και στοχεύει σε ένα μικρό θαύμα για να παραμείνει στην κατηγορία.

Παναγρινιακός (Βασίλης Ξανθόπουλος) : Κοντογιάννης, Φραγκούλης, Γκόλιας, Καντάνης, Σωτηρόπουλος (90′ Κωστόπουλος), Κατσής (88′ Κάππας), Σκιαδάς, Τσάκνης, Βασιλόγιαννης (75′ Βαλαβανίδης), Κούσης (88′ Κούσης), Μήλιος(75′ Τσοπανάς)

Αναγέννηση Άρτας (Ανδρέας Λαυδαριάς) : Μπαλαούρας, Τσελά (70′ Χεμπέγια), Κωστάκης, Μυσιούδης, Σχισμένος, Γούλας, Παπακίτσος Δ. (65′ Παπακίτσος Αλ.), Μπουρσανίδης (46′ Κραμπής), Παπαδόπουλος, Αναστασιάδης (83′ Δημητρέλλος), Μπότσαρης (83′ Κατσιγιάννης)