Συνεχίζει το…χαβά της η Λαμία, 2-1 τον ΟΦΗ με ανατροπή

Ο Ιανουάριος είναι μακράν ο μήνας του ΠΑΣ Λαμία!

Η ομάδα της Φθιώτιδας, μετά τον αποκλεισμό του Άρη στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, κατάφερε να νικήσει και τον ΟΦΗ και μάλιστα με ανατροπή στα τελευταία λεπτά. «Χρυσή» αλλαγή για τον Γρηγορίου ο Μανούσος που πέτυχε και τα δύο γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο καμία ομάδα δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της, με τους Τοράλ και Μπανγκουρά να έχουν από μία ευκαιρία για κάθε ομάδα στο ξεκίνημα. Στο 27′ ο ΟΦΗ έχασε τεράστια ευκαιρία για το γκολ όταν ο Τοράλ βρήκε τον Λάμπρου, αλλά το σουτ του Έλληνα άσου πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Σαράνοφ. Τελικά το γκολ ήρθε πέντε λεπτά αργότερα.

Ο Γκαγιέχος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε κόντραρε σε Μπεχαράνο και Τσιλιανίδη και κατέληξε στα δίχτυα. Ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ για επιθετικό φάουλ του Τσιλιανίδη πάνω στον Μαρτίνεθ αλλά με τη βοήθεια του VAR έδειξε σέντρα. Στο 40′ η Λαμία άγγιξε την ισοφάριση, αλλά ο Βάτερμαν πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Νούνιες.

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους δε είχε ιδιαίτερες ευκαιρίες και στο 63′ έγινε η κίνηση που έμελλε να αλλάξει την ιστορία του ματς αφού πέρασε ως αλλαγή ο Μανούσος. Ένα λεπτό νωρίτερα ωστόσο ο ΟΦΗ είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σαράνοφ νίκησε τον Ντουρμισάι σε τετ α τετ και στο 81′ ο ΟΦΗ σκόραρε για το 0-2 με τον Καμάου, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Σαν να μην έφτανε αυτό, η Λαμία ισοφάρισε στην επόμενη φάση.

Ο Αραμπούλι έκανε ωραία κίνηση και γύρισμα για τον Μανούσο που με δυνατό πλασέ έκανε το 1-1 και στο 88′ ήρθε η ολική ανατροπή. Ο Καμάου έκανε λάθος γύρισμα, ο Μανούσος έκλεψε και με υπέροχο τελείωμα από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου) : Σαράνοφ, Μαζουλουξής, Αντέτζο, Προβυδάκης, Μαρτίνεθ(78′ Σαραμαντάς), Μπεχαράνο(46′ Τζανδάρης), Νούνιες, Μπανγκουρά, Ρόμανιτς(63′ Αραμπούλι), Τσούκαλος(63′ Μανούσος), Καραμάνος(72′ Mανουσάκης)

ΟΦΗ (Νίκος Νόμπλιας) : Βάτερμαν, Πασαλίδης, Σελίμοβιτς, Μαρινάκης, Γκαγέγκος, Τοράλ, Ντε Γκούζμαν, Μπαλογιάννης, Τσιλιανίδης(74′ Καμάου), Λάμπρου, Ντουρμισάι(75′ Φαν Ντάινεν)