Δεν μπόρεσε να συνεχίσει το σερί ο Απόλλων Λάρισας

Παρά το γεγονός πως προηγήθηκε χάρις στο τέρμα του Νούσιου στο ξεκίνημα ο Απόλλων Λάρισας δεν κατάφερε να πάρει το εντός έδρας τρίποντο κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου.

Η επανάληψη ανήκει στους φιλοξενούμενους που ισοφάρισαν στο 49ο με τέρμα του Κότου, σε ένα δεύτερο μέρος που αμφότερες πάντως οι ομάδες είχαν ευκαιρίες να κερδίσουν το ματς.

Παιχνίδι με πολλές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου στο ξεκίνημα με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές. Η πρώτη άξια αναφορά στιγμή σημειώθηκε στο 2′ με τον Κουντουριώτη να ελίσσεται και να κάνει το σουτ το οποίο απέκρουσε στην αριστερή του γωνιά ο Αστράς. Ο Απόλλων πήρε το προβάδισμα στην πρώτη του ουσιαστικά ευκαιρία στο ματς. Συγκεκριμένα, στο 8ο λεπτό ο Μπαλογιάννης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και σημάδεψε την “καρδιά” της μεγάλης περιοχής εκεί όπου ο Νούσιος με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία και έκανε το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι θέλησαν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα, έχοντας πλέον περισσότερη αυτοπεποίθηση στις κινήσεις τους. Παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν αυτός που είχε ελαφρώς περισσότερη κατοχή μπάλας δεν απείλησε την εστία του Αστρά με το παιχνίδι να περιορίζεται εκ νέου σε αλληλοεξουδετερώσεις στην μεσαία γραμμή. Παράλληλα, παρά το γεγονός πως μέχρι το 20ο λεπτό η αναμέτρηση έδειχνε να κυλά αρκετά ομαλά πέρα από αυτό το σημείο η ένταση στα μαρκαρίσματα, με τον Ψυχούλα να κάνει αρκετές φορές χρήση της κίτρινης κάρτας.

Ο Ολυμπιακός Βόλου πραγματοποίησε την πρώτη του αξιόλογη στιγμή στο 34ο λεπτό με τον Ντο Σάντος να υποδέχεται την μπαλιά του Κουντουριώτη και να βρίσκεται σε θέση βολής από το ύψος του πέναλτι με τον Αστρά να διώχνει με το ανάποδο χέρι στην αριστερή του γωνιά. Δέκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου με τον Ντο Σάντος να εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά και την κεφαλιά του Φιλίποβιτς στο δεύτερο δοκάρι να φεύγει πάνω από την συμβολή των δοκών.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο athleticlarissa.gr

Απόλλων Λάρισας (Θωμάς Γράφας): Αστράς, Λίταινας (50′ Σούλτσε), Τιμπουέ, Γιαννίτσης, Νούσιος, Κοζού, Καλούσης, Χατζής, Μπαλογιάννης, Λουκάς, Λεμάρ (51′ Ζιάκας).

Ολυμπιακός Βόλου (Βασίλης Βούζας): Βούγιοβιτς, Σκοπελίτης, Μανάφοφ, Φιλίποβιτς, Στάμου, Ντο Σάντος, Κόλα (39′ Κότος), Χατζής (42′ Κατσούκης λ.τρ.), Κουντουριώτης, Νάνι (46′ Ντιαμπί), Βερνάρδος.