Ισόπαλος στη Ρόδο ο Παναθηναϊκός Β

Ο Παναθηναϊκός Β ήρθε ισόπαλος χωρίς σκορ στην Ρόδο, απέναντι στην ομώνυμη ομάδα, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League 2.

Ο κάκιστος αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεψε στους Πράσινους να παίξουν το κάθετο ποδόσφαιρο που θέλουν, δυσκολεύοντας την κάθε προσπάθεια συνδυασμού τους.

Στο 4′ ο Αθανασακόπουλος έβγαλε τον Μαραθωνίτη στην αντεπίθεση, εκείνος μπήκε στην περιοχή από δεξιά, προσποιήθηκε και σούταρε με τη μπάλα να περνάει άουτ. Στο 10ο λεπτό από εκτέλεση φάουλ του Αθανασακόπουλου από δεξιά ο Τσιριγώτης προσπάθησε για την κεφαλιά, αλλά ο Θεοδωράκης έδιωξε με γροθιές.

Οι γηπεδούχοι κατέγραψαν την πρώτη τους τελική στο 15’, με την κεφαλιά του Σταματελόπουλου από εκτέλεση κόρνερ και τον Ξενόπουλο να μπλοκάρει με άνεση. Στο 34ο λεπτό ο Παναθηναϊκός Β είχε διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, με το σουτ του Αθανασακόπουλου να κοντράρει σε αντίπαλο και τη νέα προσπάθεια του Ηλιάδη, επίσης από το ύψος της μεγάλης περιοχής, να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 40′ ο Θεοδωράκης απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Ηλιάδη έξω από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η έντονη βροχόπτωση έκανε το γήπεδο ακόμα πιο βαρύ, με το Τριφύλλι ωστόσο να φτάνει κοντά στο 0-1 στο 51’. Όταν ο Μαραθωνίτης με ωραία ενέργεια βγήκε τετ α τετ με τον Θεοδωράκη, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του με τον Αθανασακόπουλο, ο Σιδεράς πήρε την κεφαλιά ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Θεοδωράκη.

Ο Παναθηναϊκός Β απείλησε ξανά στο 80ο λεπτό με γρήγορη αντεπίθεση και το γύρισμα του Σαρδέλη από αριστερά, αλλά το τελείωμα του Κρυπαράκου ήταν αδύναμο και ο Θεοδωράκης μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 83′ από γέμισμα του Τουρκοχωρίτη, ξανά ο Κρυπαράκος δεν κατάφερε να σκοράρει μέσα από την μικρή περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Η Ρόδος έμεινε με δέκα παίκτες στο 90’, με τον Σουλάι να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Τσιριγώτη στο όριο της περιοχής. Ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε το φάουλ απευθείας, δύο λεπτά μετά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ρόδος (Σωτήρης Αντωνίου) : Θεοδωράκης, Μαρτσάκης, Σάντο, Καψάλης, Μαρκόφσκι (26’ Καραγεώργης), Μάρκοβιτς (58’ Σουλάι), Μίγγος (58’ Χύσι), Σταματελόπουλος, Τσάβεζ, Αδαμάκης (71’ Βουργουτζής), Παπάζογλου.

Παναθηναϊκός Β (Χαβιέρ Βάθκεθ) : Ξενόπουλος, Τουρκοχωρίτης, Σιδεράς, Αντωνίου, Κούτσιας, Θεοχάρης, Ηλιάδης (76’ Καρβούνης), Μαραθωνίτης (76’ Κρυπαράκος), Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης, Τσιριγώτης.