Α2 μπάσκετ : Συνεχίζουν το σερί Καρδίτσα και Τρίτωνας, άλμα πέντε θέσεων για την Καβάλα (φύλλα αγώνων, βαθμολογία)

Σε εξ αναβολής αγώνες, η Καρδίτσα επικράτησε της Ελευθερούπολης για την 11η αγωνιστική, η Καβάλα του Πανερυθραϊκού με 69-63 και ο Τρίτων του Αμαρουσίου με 77-60 για την 14η αγωνιστική).

Η Καρδίτσα ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων στο 2ο ημίχρονο και νίκησε την Ελευθερούπολη 81-69 στο μεγάλο εξ αναβολής ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Α2.

Ο Γιάννης Μπουρούσης πήγε στην Καρδίτσα για παιχνίδια σαν αυτό με την Ελευθερούπολη. Για συνθήκες σαν αυτή. Έκανε λοιπόν τη διαφορά στο 2ο ημίχρονο και βοήθησε την Καρδίτσα να τελειώσει το παιχνίδι με επιμέρους σκορ 17-2 στα τελευταία 5,5 λεπτά και να πάρει τη σπουδαία νίκη με 81-69, στο εξ αναβολής ματς που ολοκλήρωσε την 11η αγωνιστική της Α2.

Η έδρα αποδείχθηκε για μία ακόμα φορά “όπλο” για την Καβάλα. Η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη επικράτησε του Πανερυθραϊκού με 69-63 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Α2, σημειώνοντας την 5η νίκη της σε έξι αγώνες εντός έδρας.

Τέσσερις παίκτες σήκωσαν το επιθετικό βάρος για την Καβάλα (7-5) και τη βοήθησαν να σημειώσει την πρώτη της νίκη για το 2022 έπειτα από δύο διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα.

Το επιθετικό ταλέντο ρέει άφθονο στον Τρίτωνα. Όταν όμως η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου μπορεί να παίξει και αποτελεσματική άμυνα, τότε δεν έχει αντίπαλο. Αυτό ακριβώς έκανε στο εξ αναβολής παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Α2, καθώς κράτησε πολύ χαμηλά το Μαρούσι και επικράτησε εύκολα με 77-60, φτάνοντας τις 7 συνεχόμενες νίκες.