Μοιρασιά στο Κρητικό ντέρμπι (photos)

Μπορεί ο Εργοτέλης να πίεσε κυρίως στο δεύτερο μέρος να είχε δοκάρι και κάποιες καλές στιγμές αλλά δεν κατάφαρε να πετύχει κάποιο τέρμα με αποτέλεσμα το 0-0 ανάμεσα σε Χανιά και Εργοτέλη να μείνει μέχρι το τέλος και καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρει να πάρει το τρίποντο που χρειαζόντουσαν αμφότερες.

Στο πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού δεν είδαμε καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες καθώς ο άνεμος που φυσούσε στο Παγκρήτιο δυσκόλευε αρκετά τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είδαμε και τις δύο μεγάλες ευκαιρίες που είχε το 45λεπτό, μία για κάθε ομάδα.

Αρχικά απείλησαν τα Χανιά με μακρινό σουτ του Βασιλόγιαννη που έβγαλε δύσκολα ο Τσέλιος στο 39’ και ο Εργοτέλης απάντησε με τον Κοκκίνη στο 44’, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε αλλά δεν σκόραρε.

Στην επανάληψη ο Εργοτέλης ήταν εκείνος που πίεσε περισσότερο για το γκολ αλλά δεν κατάφερε να το βρει.

Ο Εργοτέλης ήταν η ομάδα που βρέθηκε να χάνει την πρώτη πραγματικά μεγάλη φάση στο δεύτερο μέρος, στο 74′ όταν μετά από γύρισμα του Κόνρααντ στον Μπουτσάκη, ο τελευταίος έκανε το σουτ με τον Κουτζαβασίλη να του λέει όχι κάνοντας μία μεγάλη επέμβαση και διατηρώντας έτσι το μηδέν.

Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν μία ακόμη σπουδαία ευκαιρία, την μεγαλύτερη τους στο ματς, όταν μετά από κόρνερ του Σερβιλάκη και αναστάτωση στην άμυνα των Χανίων, η μπάλα έφτασε στον Σαρρή, ο οποίος με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουτζαβασίλη!

Στην συνέχεια παρά την πίεση δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι και το τελικό χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να καταφέρει να διαπεράσει την αντίπαλη άμυνα.

δείτε φωτογραφίες στο grandsport.gr

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης, Σερβιλάκης, Σαρρής, Μίκο, Πέιος, Βουτσάς, Μπουτσάκης (84′ Ποζατζίδης), Κοκκίνης (84′ Αλεξάκης), Κόνρααντ, Κωστανάσιος

ΠΑΕ Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Κογιετέ (68′ Κόλλας), Καψάλης, Πατάπης, Τσαμούρης, Σάντος (54’ Μασούρας), Παναγιωτούδης, Τριανταφυλλάκος (68′ Παράνο), Μπαΐροβιτς, Βάρκας (54’ Νικολή), Βασιλόγιαννης