Super League 2 : “Επέστρεψε” από το 0-2 ο Πιερικός, έχασε την ευκαιρία για μια μεγάλη ανατροπή

Αν και βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στο 30o λεπτό, ο Ηρακλής ήρθε ισόπαλος 2-2 με τον Πιερικό στην Κατερίνη για την εξ αναβολής 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Super League 2.

Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο φινάλε του αγώνα, με τον Κωστούλα να αποκρούει την εκτέλεση του Χαρτσιά (αποβλήθηκε ο Γρηγοριάδης). Ο Γηραιός έμεινε για δεύτερο διαδοχικό ματς χωρίς τρίποντο.

Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι που έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Ψυχούλα, καθώς τους ακυρώθηκαν δυο γκολ, ενώ δεν τους δόθηκε πέναλτι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, πήραν έναν σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνουν για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Με την έναρξη του αγώνα, ο Πιερικός βρήκε δίχτυα με τον Παπαδόπουλο, όμως το γκολ του ακυρώθηκε, καθώς σύμφωνα με την υπόδειξη του δεύτερου βοηθού, η μπάλα είχε περάσει άουτ πριν φτάσει στα πόδια του Παπαδόπουλου και την σπρώξει στα δίχτυα του ανυπεράσπιστου Γρηγοριάδη. Και στην αντεπίθεση ο Ηρακλής κατάφερε να σκοράρει. Ο Τόμας βρήκε τον Μπαστακό, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Τζήμα και έκανε το 0-1 στο 3΄.

το φιλμ του αγώνα στο metrosport.gr

Πιερικός (Γιώργος Βαζάκας) : Τζήμας, Τοπαλίδης, Παντελιάδης, Κουκόλης (62′ Γιαλαμίδης), Εμπουσί, Χαντζάρας (40′ Χαρτσιάς), Ντίνας (62′ Ζαφειράκης), Σούνταρ (83′ Φωκαΐδης), Κανούλας (83′ Μπουολί), Παπαδόπουλος, Τόσκας.

Ηρακλής (Κώστας Γεωργιάδης) : Γρηγοριάδης, Πανάγου, Παπαστεριανός Α., Κωστούλας, Πήλιος, Παπαστεριανός Μ., Τότσκα (76′ Σγουρής), Πατράλης, Τόμας (88′ Άλεξιτς), Καρτσαμπάς, Μπαστακός (63′ Κάκκος)