Τέταρτος ο ασταμάτητος Αστέρας Τρίπολης!

Ο Αστέρας Τρίπολης, χάρη στα δύο τέρματα του Αντριάν Ριέρα, “καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο τον ΠΑΣ Γιάννενα και με αυτόν τον τρόπο πανηγύρισε την πέμπτη του συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Ένας Αστέρας άκρως αποτελεσματικός, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν και Ριέρα ως εμπνευστής κι εκτελεστής έστειλε τη μπάλα δύο φορές στα αντίπαλα δίχτυα.

Μόλις στο 3′ ο Ισπανός πήρε τη μπάλα από τα δεξιά και με το αριστερό σουτ του είδε τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα αντίπαλα δίχτυα.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν φάσεις αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οι Αρκάδες είχαν κλείσει σωστά τους χώρους και δεν έδωσαν… δικαιώματα.

Στο 21′ παραλίγο να έχουμε και το 2-0, αλλά ο Βαλιέντε φάνηκε να αιφνιδιάζεται και δεν μπήκε στην πορεία της μπάλας για να σκοράρει με το κεφάλι.

Το 2-0 ήρθε στο 35′ και πάλι από τον Ριέρα. Απομάκρυνση της άμυνας των γηπεδούχων με στόχο τον Μπαράλες και μετά από ολιγωρία της άμυνας του ΠΑΣ, ο Άντριαν Ριέρα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Λοντίγκιν κάνοντας το 2-0.

Εκεί… κόπηκαν τα γόνατα των αντιπάλων και το ημίχρονο έστειλε τον Αστέρα στα αποδυτήρια με ένα σημαντικό προβάδισμα.

2 τελικές προσπάθειες, 2 τελικές εντός εστίας και 2 γκολ τόσο για τον Ριέρα όσο και για τον Αστέρα Τρίπολης! Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του ΠΑΣ είχαν την κατοχή της μπάλας, όχι όμως και τον τρόπο να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων, αγωνιζόμενοι με φορ τον στόπερ Παντελάκη στα δέκα τελευταία λεπτά.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Χριστόπουλος, Καστάνιο, Άλβαρες, Βαλιέντε (92΄Κανελλόπουλος), Σανταφέ (46΄Ιγκλέσιας), Σίτο (60΄Κρεσπί), Ριέρα (74΄Καπίγια), Σονί (74΄Τιλίκα), Μπαράλες.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν (80΄Ποζνάνσκι), Οικονομόπουλος (46΄Μπρένερ), Καραχάλιος (80΄Μίνα), Στάνκο (46΄Λώλης), Λιάσος, Μορέιρα, Περέα (80΄Παντελάκης).