Bundesliga : Νίκη τίτλου για τη Μπάγερν, 3-2 τη Λειψία (vid)

Η Μπάγερν δυσκολεύτηκε πολύ εντός έδρας κόντρα στη Λειψία, ωστόσο κατάφερε να πανηγυρίσει μία ακόμα νίκη (3-2), αυξάνοντας στους 9 τη βαθμολογική διαφορά της από τη δεύτερη Ντόρτμουντ.

Σε ένα παιχνίδι με πολύ γρήγορο ρυθμό και ευκαιρίες εκατέρωθεν, η Μπάγερν, παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε δύο φορές από την αξιόμαχη Λειψία, τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 στην «Άλιανζ Αρίνα» του Μονάχου, αυξάνοντας στους εννιά βαθμούς τη διαφορά της από τη δεύτερη της βαθμολογίας Ντόρτμουντ (φιλοξενεί αύριο τη Λεβερκούζεν). Από την άλλη, η Λειψία ηττήθηκε (παρά την καλή εμφάνιση) μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, παραμένοντας εκτός εξάδας.

Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ στο 12′, όταν μετά από λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Τολισό έκλεψε, ο Λεβαντόφσκι πλάσαρε πάνω στον Γκουλάσι, αλλά ο Μίλερ πήρε το ριμπάουντ, «γράφοντας» το 1-0. Η Λειψία ισοφάρισε στο 27′ με τον Αντρέ Σίλβα, μετά από ωραία αντεπίθεση, ενώ στο 36′ ακυρώθηκε μέσω VAR γκολ των γηπεδούχων, λόγω επιθετικού φάουλ του Μίλερ.

Παρ’ όλα αυτά, ο Λεβαντόφσκι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Μπάγερν λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (44′), με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν ξανά στο 53′, με τον Ενκουνκού. Ωστόσο, η χαρά τους κράτησε για μόλις πέντε λεπτά, αφού στο 58′ ο Γκβάρντιολ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρ, Ζίλε, Ερναντέζ (73΄Ουπαμεκανό), Κίμιχ, Τολισό (63΄Μουσιάλα), Γκνάμπρι, Κομάν (85΄Νιανζού), Σανέ, Μίλερ (84΄Ζάμπιτσερ), Λεβαντόφσκι

Λειψία (Ντομένικο Τεντέσκο): Γκουλάτσι, Κλόστερμαν, Ορμπάν, Γκβαρντιόλ, Μουκιελέ (72΄Ένρκικς), Ανχελίνο, Λάιμερ (61΄Χαϊνταρά), Καμπλ (46΄Σομποσλάι), Όλμο (61΄Φόρσμπεργκ), Ενκουνκού, Σίλβα (80΄Πούλσεν)