Μόνη στην κορυφή η ΑΕΚ, 41-31 τη Δράμα (βαθμολογία)

Παραμονή στην κορυφή για την ΑΕΚ όπου επικράτησε της Δράμας με 41-31 για την 3η αγωνιστική της Β΄ φάσης της Handball Premier.

Ο «Δικέφαλος» δεν χρειάστηκε να ανεβάσει ρυθμούς σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, έχοντας από νωρίς διαφορά ασφαλείας στα τέρματα. Κορυφαίος ο Κοτσιώνης που πέτυχε 6 γκολ, βοηθώντας σημαντικά στο επιθετικό κομμάτι. Ντεμπούτο για τον Σέβελεφ που έδειξε θετικά στοιχεία.

Μουδιασμένα ξεκίνησε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα της Δράμας να πιέζει θέλοντας να μείνει κοντά στο σκορ (7-5, 9-7). Η «Ένωση» μετά το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε επιθετικές λύσεις, με τον Ηλιόπουλο να σκοράρει, αλλά και μοιράζει και ασίστ, ανεβάζοντας την διαφορά στα 7 τέρματα (20-13) όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, παρά τις δύο ταυτόχρονες δίλεπτες αποβολές σε Σέβελεφ και Παπαδιονυσίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η «Ένωση» εκμεταλλεύτηκε τον καλό ρυθμό που είχε στο τέλος του πρώτου μισού του παιχνιδιού και κράτησε την ομάδα της Δράμας μακριά στο σκορ, παρά κάποια μικρά κενά που είχε στην απόδοση της. Επιθετικές λύσεις έδωσε ο νεαρός Κοτσιώνης που σκόραρε 6 τέρματα όλα στο δεύτερο ημίχρονο.

AEK – Δράμα ’86 41-31
Tα πεντάλεπτα: 2-1,7-5, 11-7, 15-8, 17-13, 20-13, 22-16, 27-20, 30-23, 33-26, 36-29, 41-31.
ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Μπριάτκα 2, Βασιλείου 3, Στεφάνοβιτς 3, Σέβελεφ, Νικολαϊδης 3, Λέμος 5, Άντελιτς, Μυλωνάς 1, Ηλιόπουλος 3, Μπουκοβίνας, Πλάθα 5, Μόγια 1, Κοτσιώνης 6, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 4.
Δράμα ’86 (Δεμερτζίδης Σάββας): Μπουγκαρίνοβιτς, Νίκολιτς 7, Χαϊτίδης 1, Πολύδορος, Τορνικίδης 1, Τοζακίδης, Τόσκας 6, Τουνγκελίδης, Παπάζογλου 1, Καλαϊτζίδης, Καβάζης 5, Λαζαρίδης, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος 5, Κρανιώτης, Σίνα 5.
Διαιτητές: Τόλιος-Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 2/5-3/3