Στo Final Four του Κυπέλλου ο Προμηθέας (photos)

Ο Προμηθέας συμπλήρωσε την τετράδα των ημιτελικών του Κυπέλλου Ανδρών. Επικράτησε του ΠΑΟΚ με 100-86 στο «Δ. Τόφαλος» και εξασφάλισε την πρόκρισή του στο Final Four της διοργάνωσης, που θα διεξαχθεί 18-20 Φεβρουαρίου στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τέσσερις στο τετράλεπτο (8-12), αλλά η συνέχεια ανήκε στην ομάδα της Πάτρας. Με ένα σερί 11-0 πήρε τον έλεγχο του αγώνα (19-12) και έφτασε μέχρι και το +15 (31-16) λίγο πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το ημίχρονο στο 60-35. Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την άμυνά του και πλησίασε στο -16 (78-62), ενώ συνεχίζοντας την αντεπίθεσή του στο τέταρτο δεκάλεπτο μείωσε και στους εννιά (88-79) με 4:03 να απομένουν. O Προμηθέας, ωστόσο, απάντησε με ένα 6-0 και ουσιαστικά εξασφάλισε τη νίκη.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 27 και ο Τζεράι Γκραντ με 24 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές, ενώ ο Ζερμέν Λοβ με 17 και ο Μάρβιν Τζόουνς με 15 πόντους ξεχώρισαν από τους ηττημένους.

Η κλήρωση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ανδρών, με τη συμμετοχή ΑΕΚ, Ολυμπιακού, Παναθηναϊκού και Προμηθέα, θα γίνει τη Δευτέρα (13:00) και θα μεταδοθεί σε Live Streaming από το κανάλι της ΕΟΚ στο YouTube.

Δεκάλεπτα: 31-18, 60-35, 78-62, 100-86