Επιτέλους βαθμός για τον Διαγόρα, “λυτρωτής” ο Καρατάσιος

Έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια του για παραμονή στην κατηγορία κατέκτησε ο Διαγόρας, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με το Αιγάλεω στο Δημοτικό Στάδιο Ρόδου για την 17η αγωνιστική της Super League 2.

Το «Σίτι» πήρε προβάδισμα με γκολ του Δημητριάδη στο 51’, ωστόσο ο «Γηραιός» ισοφάρισε με τέρμα του Καρατάσιου στο 77’.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, το Αιγάλεω απείλησε στο 3’ με τον Μπίντση να απομακρύνει σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Αναστασίου. Ο «Γηραιός» κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους, δυσκολεύοντας αρκετά το έργο του Αιγάλεω, ενώ στο 31’ έφτασε «μια ανάσα» από το 1-0, όταν μετά από σέντρα του Μπαστιάνου, η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Βλάχου και κατάληξε στο κάθετο δοκάρι του Σικαλιά.

Το Αιγάλεω έβγαλε αντίδραση απειλώντας στο 44’ με το πλασέ του Χοτζάλλι έπειτα από γύρισμα του Σέχου να περνάει πάνω από την εστία του Μπίντση, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Δημητριάδης με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ του «Γηραιού».

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Διαγόρας έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Μπαστιάνος εκτέλεσε φάουλ, ο Τσιαντούλας τροφοδότησε με το κεφάλι τον Σινγκ, ο οποίος με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα άουτ. Στην αμέσως επόμενη φάση το Αιγάλεω βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν μετά από σύγχυση της άμυνας του «Γηραιού», η μπάλα έφτασε στον Δημητριάδη και ο τελευταίος με πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Μπίντση για το 0-1.

Το σύνολο του Γιάννη Προβίδα πίεσε για την ισοφάριση, έχασε καλή ευκαιρία στο 53’ με τον Σινγκ να μην μπορεί να βρει δίχτυα από πλεονεκτική θέση και έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 77’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσιαντούλα και γύρισμα του Μπαστιάνου, ο Καρατάσιος με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σικαλιά διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Διαγόρας Ρόδου (Γιάννης Προβίδας): Μπίντσης, Τοπάλ, Καρατάσιος, Ρουγκάλας, Τάτσης, Γιώργου, Μουμίν, Λαμπίρης (62’ Μιράντα), Τσιαντούλας (90+1’ Μπούμπας), Σινγκ (90+3’ Σάιμπερτ), Μπαστιάνος.

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Παπουτσογιαννόπουλος, Αναστασίου, Καλύβας, Βλάχος, Λάσκαρης (78’ Πιαστόπουλος), Καθάριος, Δημητριάδης (88’ Βουκελάτος), Χοτζάλλι (70’ Τριμμάτης), Τσιλιγκίρης (78’ Αρναρέλλης), Σέχου.