Γ Εθνική : Νίκη “χρυσάφι” για τον ΑΟ Πυλίου

Ο ΑΟ Πυλίου νίκησε άγχος και Καραβά με 1-0 με γκολ του Μεντή απ’ το 14ο λεπτό της αναμέτρησης και πήρε μια πολύτιμη νίκη για το εξ αναβολής ματς της 10ης αγωνιστικής στον 6ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Οι “βυσσινί” έφτασαν τους 14 βαθμούς στο πρωτάθλημα και περιμένουν την Κυριακή το Κερατσίνι.

Όπως αναφέρει το giafkasports, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και προσπάθησαν να απειλήσουν από τα πλάγια όμως ο Καραβάς απείλησε πρώτος με την κεφαλιά του Νέρες να περνά άουτ ενώ στο 12’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να σκοράρουν όταν από μπαλιά του Παπαθανασίου στην πλάτη της άμυνας ο Μαρούδας από θέση βολής πλάσαρε λίγο έξω απ’ το δοκάρι του Τοπουζλή.

Ο ΑΟ Πυλίου κατάφερε δύο λεπτά αργότερα να ανοίξει το σκορ όταν στην κόντρα επίθεση από παράλληλη σέντρα του Φονσέκα, ο Μεντής έγινε κάτοχος της μπάλας και με διαγώνιο σουτ την έστειλε στην δεξιά γωνία του Μπαντίκου για το 1-0.

Από εκείνο το σημείο και μετά δεν υπήρχε καλός ρυθμός λόγω των αρκετών διακοπών και λίγο πριν το φινάλε οι “βυσσινί” έφτασαν μια ανάσα απ’ το 2-0 με τον Γεωργιάδη να πλασάρει και τον Φιαμέγκο να απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή και το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ με τον Γεωργιάδη στο 46’ αλλά και στο 47’ με τον Μπαντίκο να απομακρύνει με τα πόδια το κοντινό πλασέ του μέσου του ΑΟ Πυλίου.

Όσο περνούσε ο χρόνος το ματς είχε αρκετές διακοπές και φάουλ με τον Καραβά να έχει μια καλή στιγμή στο 55’ με το Νέρες να σουτάρει και τον Τοπουζλή να απομακρύνει σε κόρνερ. Ο ΑΟ Πυλίου απάντησε στις καλές στιγμές στο 64’ όταν ο Εμπουμπά γύρισε ωραία μέσα στην περιοχή πλάσαρε με την μπάλα να κοντράρει και τους αμυντικούς του Καραβά να απομακρύνουν.

Στα λεπτά που απέμειναν μέχρι το φινάλε ο Καραβάς προσπάθησε με μεγάλες μπάλες να βρει την στιγμή του, δεν έφτασε όμως σε φάση προς την εστία του Τοπουζλή με τους γηπεδούχους να κλείνουν καλά τους χώρους και να κρατάνε το πολύτιμο 1-0 μέχρι την λήξη.

ΑΟ Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Τοπουζλής, Συντιχάκης, Δεληζάνος, Χατζηβασίλης, Μπριλάκης, Γεωργιάδης (91’ Χατζησουλεϊμάν), Μεντής, Κωνσταντινίδης, Εμπουμπά, Φονσέκα (66’ Χατζηφούντας), Δρόσος (44’ λ.τ Μαργαρίτης).

ΑΟ Καραβάς (Βασίλης Σπάθας): Μπαντίκος, Παπαθανασίου, Μύρκος, Φιαμέγκος, Βλάχος, Παπανικολάου (86’ Ευθυμιάδης), Μπιλίμπασι, Λάμπρου, Μαρούδας, Νικολόπουλος (58’ Νταουτάι), Νέρες.