Πέρασε αλώβητη και από τη Λειβαδιά η Κηφισιά, συνεχίζει να…βομβαρδίζει ο Τετέι

Η Κηφισιά διεύρυνε το αήττητο σερί που “τρέχει” στους πέντε αγώνες, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με τον Λεβαδειακό (1-1) σε εξ αναβολής εκτός έδρας αναμέτρηση για τη 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Super League 2.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 2′ με τον Χάμοντ, με την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης στο 62′ με τον Τεττέι.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ επιθετικά το παιχνίδι και βρήκαν γρήγορα το γκολ. Μόλις στο 2′ της αναμέτρησης, κέρδισαν την μπάλα στον χώρο του κέντρου κι ο Χάμοντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 10′ ο Ρεβίθης και στο 24′ ο Νίλι απείλησαν ξανά την άμυνα της Κηφισιάς, σε αμφότερες περιπτώσεις όμως οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου λειτούργησαν υποδειγματικά.

Στο 35ο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή για την Κηφισιά, με την κεφαλιά του Τεττέι (μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαζ), η οποία όμως κατέληξε στην αγκαλιά του Στογιάνοβιτς. Ένα λεπτό αργότερα, ο Νίλι έκανε δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Αναγνωστόπουλο να αντιδρά εξαιρετικά και να μπλοκάρει την μπάλα δίχως πρόβλημα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Λεβαδειακός έφτασε κοντά στο γκολ μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα. Στο 50′ ο Πολέτο δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, ενώ στο 52′ ο Μκρτσιάν έδιωξε πάνω στην γραμμή δύο διαδοχικά σουτ του Βρακά.

Στο 53ο λεπτό ήρθε η πρώτη επίσκεψη της Κηφισιάς στην εστία του Λεβαδειακού, με τον Καλλέργη να κάνει την ατομική ενέργεια. Το σουτ που επιχείρησε όμως έξω από την περιοχή κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.

Το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε στη φάση του Καλλέργη, αλλά λίγο αργότερα. Ήταν το 62′ του αγώνα, όταν ο Τεττέι με τον Κουιρουκίδη συνεργάστηκαν άψογα (με ένα δύο), με τον πρώτο να κάνει μέτρα με την μπάλα και να κερδίζει στο τετ α τετ τον Στογιάνοβιτς.

Από εκείνη την στιγμή κι έπειτα, ο Λεβαδειακός αύξησε κατακόρυφα την πίεσή του, σε μια προσπάθεια να φτάσει σε δεύτερο γκολ. Δεν τα κατάφερε όμως, αφού η προβολή του Μυτίδη μέσα από τη μικρή περιοχή στο 67′ κατέληξε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.

Μέχρι το φινάλε, οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν επί της ουσίας την εστία της Κηφισιάς, με τους παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου να κρατούν τους αντιπάλους τους μακριά από την περιοχή και να παίρνουν την ισοπαλία στην εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 12η αγωνιστική της Super League 2.

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Χάμοντ (84′ Δούμτσιος), Μεχία, Νίλι, Μουτίνιο (46′ Πολέτο), Βήχος, Λιάγκας, Τζημόπουλος, Συμελίδης (60′ Λινάρδος), Κωνσταντινίδης (66′ Μυτίδης), Ροβίθης (46′ Βρακάς).

ΑΕ Κηφισιάς (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Να, Γκότοβος, Μκρτσιάν, Παπασάββας, Οικονομίδης (46′ Ντοριβάλ), Καλλέργης (80′ Παυλάκης), Φερέιρα (46′ Κουιρουκίδης), Βαζ (72′ Γιαννιτσάνης), Τεττέι (76′ Αγγελόπουλος).