Ένατη σερί νίκη για τον ΠΑΟΚ, 3-0 τον ΟΦΗ (photos)

Σειρά πολύ καλών εμφανίσεων για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος υποδέχθηκε το απόγευμα της Παρασκευής 11 Φεβρουαρίου 2022 στο PAOK Sports Arena τον ΟΦΗ, του οποίου κι επικράτησε με 3-1 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Μπράουν, Ουόλς, Κουμεντάκη, Γάτση, Μπαρνς, Ούντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη στην αρχική του σύνθεση, δεν δυσκολεύτηκε, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα με 5-2 σκορ. Στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυροι» άνοιξαν τη διαφορά στους +6 πόντους (9-3). Μη βρίσκοντας εμπόδια, οι παίκτες του Δικεφάλου προηγήθηκαν με 15-8 και 16-10, ενώ ένα σερί, τους έδωσε προβάδισμα εννέα πόντων (19-10), φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-15.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ, έδωσε το δικαίωμα στους αντιπάλους να προηγηθούν με 3-5, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το 8-10, οπότε και οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν σε 10-10. Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 16-16, οπότε και ο Δικέφαλος έμεινε πίσω στο σκορ (17-18). Παρ’ ότι στη συνέχεια, η εξέλιξη βρήκε τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ με 20-23, η ισοπαλία ήρθε και πάλι στο 24-24. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 24-26, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, το προβάδισμα για τους «ασπρόμαυρους» ήρθε από το ξεκίνημα, με 3-0, ενώ στη συνέχεια, προηγούνταν με 7-3. Παρ’ ότι η διαφορά των τεσσάρων πόντων διατηρήθηκε μέχρι το 12-8 και το 13-9, οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη, πάτησαν το πόδι στο “γκάζι” και “εκτόξευσαν” τη διαφορά στους +8 πόντους (20-12), φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-16.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με 3-0 και 4-1, με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν τη δική τους αντίδραση, μειώνοντας σε 5-4 και να φέρνουν το παιχνίδι στα “ίσια” στο 6-6. Ο ΠΑΟΚ, πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 7-6 και βρέθηκε να προηγείται με 10-7 και 13-9. Η συνέχεια βρήκε τους “ασπρόμαυρους” να προηγούνται με 15-11. Έχοντας τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού στους υπόλοιπους πόντους, ο ΠΑΟΚ έκανε το 25-18 και πήρε τη νίκη με 3-1.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, το ντεμπούτο του νεοαποκτηθέντα Railey Barnes, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τα «ασπρόμαυρα».