Ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο ο ΠΑΟΚ Β, 1-0 τον Ολυμπιακό (βαθμολογία)

Ο ΠΑΟΚ Β ήθελε να αφήσει πίσω του το στραβοπάτημα κόντρα στην Καβάλα και τα κατάφερε.

Η ομάδα του Γκαρσία ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του βόρειου ομίλου κόντρα στον Ολυμπιακό, με σκορ 1-0 και σκόρερ τον Πανίδη. Οι «ασπρόμαυροι» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με αυτό το τρίποντο πλησίασαν στους τρεις βαθμούς τους «ερυθρόλευκους», έχοντας και δύο ματς λιγότερα.

Το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό είχε ένταση, με τις δύο ομάδες να κάνουν δυνατά μαρκαρίσματα. Η πρώτη φάση στο παιχνίδι ήρθε στο 10ο λεπτό, όταν ο Μαρίνος εκτέλεσε το φάουλ από τη δεξιά πλευρά κοντά στο κόρνερ, μπλόκαρε εύκολα ο Ταλιχμανίδης.

O ΠΑΟΚ έχασε την πρώτη του ευκαιρία στο 18ο λεπτό. Ο Τάχατος εκτέλεσε το κόρνερ από την δεξιά πλευρά, ο Τσαούσης σούταρε με δύναμη και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Καραργύρη.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ολυμπιακός απάντησε στις ευκαιρίες. Ο Μαρίνος επιχείρησε ωραίο γυριστό σουτ, ο Ταλιχμανίδης μπλόκαρε.

Στο 21’ ο ΠΑΟΚ είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία του στο πρώτο μέρος. Ο Τάχατος έκανε ωραία κούρσα, μπήκε μέσα στην περιοχή, γύρισε στον Φασίδη που δεν πρόλαβε, στην συνέχεια ο Τσαούσης από πλεονεκτική θέση έπιασε αέρα.

Στην αντεπίθεση (22’) ο Ολυμπιακός απάντησε στις ευκαιρίες. Ο Τσέλιος μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ, έκανε το σουτ απέκρουσε ο Ταλιχμανίδης και στη συνέχεια στο ριμπάουντ, ο τερματοφύλακας του Δικεφάλου ήταν ο νικητής και στο δεύτερο σουτ του Τσέλιου μπλοκάροντας την μπάλα.

Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήταν για τον Ολυμπιακός. Ο Αποστολόπουλος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Πινακάς έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός απείλησε πρώτος στο 46’. Ο Ξενιτίδης έκανε την κούρσα, έκανε το γύρισμα παράλληλα, ο Τάχατος πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 49’ απάντησε ο ΠΑΟΚ. Ο Τάχατος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τσαούσης έκανε την κεφαλιά όμως μπλόκαρε ο Καραργύρης. Τέσσερα λεπτά αργότερα, νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Τσαούσης με σέντρα ακριβείας, ο Πανίδης έκανε καρφωτή κεφαλιά και ο Καραργύρης απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 58’ ο ΠΑΟΚ έχασε κι άλλη ευκαιρία, ανεβάζοντας την πίεσή του. Ο Τάχατος μπήκε πάλι στην περιοχή, έβγαλε στον Πανίδη που έπιασε αέρα, ο Τσαούσης έκανε το σουτ με το δεξί που κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Στο 59ο λεπτό σέντρα από τον Τάχατο, πιάνει το σουτ ο Τσαούσης, όμως κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

Τελικά το γκολ ήρθε στο 62’. Ο ΠΑΟΚ πίεσε ψηλά, ο Πανίδης έκλεψε την μπάλα και επιχείρησε τη σέντρα-σουτ με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Καραργύρη.

Ο Ολυμπιακός απείλησε μόνο με στατική φάση στο 83’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Λιάτσου, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ταλιχμανίδη.

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Αποστολόπουλος, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Τάχατος, Γιαξής, Σαλαμούρας (92’ Μελετίδης), Φασίδης (70’ Γκορντεζιάνι), Τζίμας (78’ Σμυρλής), Τσαούσης, Πανίδης (70’ Ουεντραόγκο).

Ολυμπιακός Β (Αριέλ Ιμπαγάσα): Καραργύρης, Καρμπόρνικ, Καλογερόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Αποστολόπουλος, Ξενιτίδης, Ντόη (69’ Βοΐλης), Μαρίνος, Σουρλής, Τσέλιος (77’ Λιάτσος), Πινακάς.