Super League 2 : Αλώβητος και στη Ρόδο ο φορμαρισμένος Ηρόδοτος

Μπορεί η εικόνα του ματς να φανερώνει πως ο Ηρόδοτος είχε τα φόντα να φύγει με το “διπλό”, ωστόσο η έδρα του Διαγόρα ήταν ανέκαθεν μία από τις πιο δύσκολες.

Στο πρώτο μέρος, η ομάδα της Κρήτης ξεκίνησε δυνατά, απείλησε στο 7’ με τον Αργκιλέσι αλλά η προσπάθειά του ήταν άστοχη, ενώ στο 11’ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία, αρχικά με τον Μακρυδάκη και στη συνέχεια με τον Χαλκιαδάκη.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ηρόδοτος έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Κόρτσαμ να μην μπορεί να «κερδίσει» τον Μπίντση. Στο 23’ οι γηπεδούχοι, κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, όταν μετά από «κάθετη» του Μπαστιάνου, ο Τσιαντούλα «γύρισε» προς τον Λαμπίρη και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Οι Ροδίτες πάντως, έφτασαν κοντά στο 2-0 με τον Τάτση στο 26’ αλλά ο Δήμιζας να απομακρύνει εντυπωσιακά, ενώ μετά το 30’ ο Ηρόδοτος είχε και πάλι τη πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε στο 33’ με τον Αρναούτογλου και στο 36’ με τον Μακρυδάκη, χωρίς αποτέλεσμα, όπως συνέβη και στο 45’ όταν ο Μακρυδάκης πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια με το 1-0 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ηρόδοτος απείλησε στο 57’ με τον Μακρυδάκη, όμως η μπάλα πέρασε άουτ και στο 65’ ο ίδιος, γύρισε ωραία για τον Χαλκιαδάκη, που από θέση βολής έκανε το 1-1. Στο 81’ νέα ευκαιρία για τον Ηρόδοτο με τον Κυριακίδη με κεφαλιά να αστοχεί, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μπίντσης μπλόκαρε σουτ του Μακρυδάκη.

Τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι, στο 84’, μετά από γύρισμα του Αρναούτογλου, ο Μακρυδάκης σούταρε αλλά ο Μπίντσης απομάκρυνε.

Διαγόρας Ρόδου (Γιάννης Προβίδας) : Μπίντσης, Τοπάλ, Καρατάσιος, Ρουγκάλας, Τάτσης, Γιώργου, Μουμίν, Λαμπίρης (78′ Παραστατίδης), Τσιαντούλας (91′ Σάιμπερτ), Σινγκ (86′ Μπούμπας), Μπαστιάνος.

Ηρόδοτος (Ηλίας Φυντάνης) : Δήμιζας, Γκόμεζ, Καντέ, Κυριακίδης, Μακρυδάκης (88′ Αποστολίδης), Κόρτσαμ, Ποζατζίδης, Βρεττός, Αργκιλέσι, Αρναούτογλου, Χαλκιαδάκης (90′ Γκίνη).