ΠΑΣ Γιάννινα για Ευρώπη, 2-0 τον Άρη!

Μια ακόμη σπουδαία βραδιά για τον φετινό ΠΑΣ Γιάννινα, που νίκησε και τον Άρη, κάνοντας ένα ακόμη σημαντικό βήμα όχι μόνο για την εξάδα αλλά και για την Ευρωπαϊκή έξοδο.

Με αυτογκόλ του κίπερ Μάριου Σιαμπάνη (52′) και πλασέ του Ντομίνγκεζ στο 84′ ο ΠΑΣ Γιάννινα υπερίσχυσε του άστοχου Αρη με 2-0 στους «Ζωσιμάδες» και πολλαπλασίασε τις πιθανότητές του για play offs – Δύο δοκάρια με Μαντσίνι και Ματέο Γκαρσία στο 90’+7′ οι φιλοξενούμενοι.

Όλα μπαίνουν και όλα χάνονται, αλλά ΠΑΣ Γιάννινα και Άρης το… τερμάτισαν! Ο Άρης έχασε για δεύτερη φορά από τον ΠΑΣ Γιάννινα (2-0) με… αυτογκόλ του Σιαμπάνη και ένα ακόμα τυχερό γκολ του Ντομίνγκες! Δύο γκολ με μια τελική στην εστία οι γηπεδούχοι, δύο δοκάρια και ρεσιτάλ ευκαιριών οι Θεσσαλονικείς!

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης ήταν αυτός που είχε κυριότερα τον έλεγχο του αγώνα χάνοντας μία πολύ μεγάλη φάση στο 15′ όταν ο Λοντίγκιν άπλωσε το κορμί του και απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Εντιαγέ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαντσίνι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι κυρίως από τα αριστερά και επιδίωκαν να γεμίσουν τη μπάλα στην περιοχή παίζοντας με δύο φορ και συγκεκριμένα τους Μάνο και Καμαρά. Η άλλη αξιόλογη στιγμή καταγράφηκε στο 29′ με τον Μαντσίνι να εκτελεί φάουλ αλλά ο Λοντίγκιν έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα.

Από μεριάς του, ο ΠΑΣ Γιάννινα ανέβασε απόδοση μετά το ημίωρο και έχασε σημαντική στιγμή στο 38′ όταν μετά από ωραία προσπάθεια του Σάλιακα και σέντρα, ο Περέα πήδηξε σε λάθος χρόνο για κεφαλιά με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει εκτός εστίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς και συγκεκριμένα στο 51′ καθώς ο Σάλιακας εκτέλεσε φάουλ με τον Κάργα να πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και μετά στην πλάτη του Σιαμπάνη για να καταλήξει στα δίχτυα του αυτογκόλ για το 1-0.

Μετά το προβάδισμα των Ηπειρωτών, οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να αυξήσουν την επιθετικότητά τους ψάχνοντας την ισοφάριση αλλά οι παίκτες του Μεταξά ήταν καλά κλεισμένοι πίσω.

Το συγκρότημα του Άκη Μάντζιου έχασε τεράστια ευκαιρία στο 62′ καθώς ο Μαντσίνι εκτέλεσε φάουλ και ο Λιάσος έδιωξε με πλάτη πριν η μπάλα φτάσει στον Καμαρά ενώ στο 66′ ήταν η στιγμή του Ποζνάσκι να πάρει τη μπουκιά από το στόμα του Μαντσίνι.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τρεις καλές στιγμές μέσα σε πέντε λεπτά, αρχικά στο 72′ ο Μάνος έστειλε με σουτ τη μπάλα λίγο άουτ ενώ στο 78′ ο Φαμπιάνο έπιασε κεφαλιά αλλά ο Κάργας έδιωξε πάνω στη γραμμή και στο 77′ ήταν η σειρά του Ιτούρμπε να απειλήσει εξαπολύοντας σουτ αλλά ο Κάργας ήταν και πάλι εκεί διώχνοντας σε κόρνερ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Γιαννιώτες ήταν αυτοί που κατάφεραν να σκοράρουν ξανά και συγκεκριμένα στο 83′ όταν ο Σάλιακας γύρισε τη μπάλα, ο Ντομίνγκεθ δεν τη βρήκε με τον Σνάιντερ να σουτάρει και τους παίκτες του Άρη να διώχνουν τόσο την προσπάθειά του όσο και την προβολή του Περέα όμως ο Ντομίνγκεθ παρενέβη στη φάση ξανά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σιαμπάνη για το τελικό 2-0.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν απέλπιδα προσπάθεια για να βρουν ένα γκολ όμως αυτό δεν συνέβη χάνοντας ευκαιρίες στο 87′ με την κεφαλιά του Μάνου και στο 90+3′ με την εκτέλεση του Πάλμα να μην μπορούν να νικήσουν τον Λοντίγκιν. Μάλιστα, είχαν και δύο δοκάρια στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 90+7′ μετά από προσπάθεια του Μαντσίνι και ένα λεπτό αργότερα μετά από αντίστοιχη του Γκαρσία.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς) : Λοντίγκιν, Ποζνάνσκι, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Λιάσος (75′ Οικονόμοπουλος), Σνάιντερ (89′ Μπρένερ), Καραχάλιος, Στάνκο, Ντομίνγκεζ, Περέα

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Σιαμπάνης, Γκάνεα, Σάκιτς, Μπράμπετς, Φαμπιάνο (87′ Λούμορ), Μπερτόγλιο (67′ Ιτούρμπε), Μαντσίνι, Σάσα, Εντιαγέ (86′ Λουίς Πάλμα), Μάνος, Καμαρά (86′ Ματέο Γκαρσία)