Bundesliga : “Τρελό” ματς στο Opel Arena, η Λεβερκούζεν έχασε το ματς με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά (vid)

Η Μάιντς που έχανε 1-2 μέχρι το 84ο λεπτό, βρήκε 2 γκολ μέσα σε 4 λεπτά και νίκησε 3-2 την Λεβερκούζεν, ανεβαίνοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, αλλά ο Χράντετσκι όποτε χρειάστηκε φώναξε παρών. Κόντρα στη ροή του ματς και με αρκετή δόση τύχης η Μπάγερ προηγήθηκε στο 35′, όταν το σουτ του Σικ κόντραρε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Ζέντνερ για το 0-1.

Ο Τσέχος των 20 γκολ στην Bundesliga, στραβοπάτησε στις αρχές του δευτέρου μέρους και αντικαταστάθηκε από τον Αλάριο. Στο 57′ ο Μαρτίν βρήκε το πρώτο του γκολ σε επίπεδο πρώτης εθνικής και με απ’ ευθείας φάουλ ισοφάρισε.

3 λεπτά αργότερα ο Ονισίβο σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μέσω VAR. Σαν να μην έφτανε αυτό ήταν η Λεβερκούζεν που έκανε το 1-2 με πανέξυπνη πάσα του Ντιαμπί και “κεραυνό” του Αλάριο στο 74′. Ο Αργεντινός μάλιστα έχασε τετ α τετ στο 81′ για να “κλειδώσει” το τρίποντο.

Στο 82′ ο Σβένσον έκανε 3 αλλαγές και μέχρι το 88′ οι δύο από τους τρεις που πέρασαν στο ματς σκόραραν. Στο 84′ ο Μποέτιους με πλασέ χωρίς να σκάσει η μπάλα κάτω πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 2-2.

Το τελικό 3-2 έκανε ο Ίνγκβαρτσεν, εκμεταλλευόμενος σύγχυση στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την Λεβερκούζεν μέσα στο 2022, μετά από μία ισοπαλία και 4 νίκες στη σειρά.

Μάιντς (Μπο Σβένσον) : Xέντνερ, Μπελ, Χακ, Νιακατέ, Βίντμερ, Σταχ (90+1’ Μπαρέιρο), Κορ (82’ Μποέτιους), Άαρον, Μπούρκαρντ (82’ ;Iγκβαρντσεν), Λι (69’ Στέγκερ), Ονισίβο (82’ Mπουργκζόργκ).

Λεβερκούζεν (Γκεράρντο Σένε) : Χραντέτσκι, Φρίμπονγκ, Τα, Ταπσόμπα, Χινκάπι, Άντριτς, Ντεμπιρμπάι (71’ Αράνγκις), Αντλί (71’ Παουλίνιο), Βίρτς, Ντιαμπί, Σικ (48’ Αλάριο).