Μοιράστηκαν τους βαθμούς στη Νίκαια, δεν βόλεψε κανέναν το αποτέλεσμα

Όλα μηδέν στη Νίκαια ανάμεσα σε Ιωνικό και ΟΦΗ. Οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους για να φύγουν νικήτριες από το γήπεδο, γκολ δεν έβαλαν όμως και το 0-0 δεν ικανοποιεί κανέναν.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια παραμένει μεν εντός εξάδας, αλλά έχοντας δύο και τρία ματς περισσότερα από τις ομάδες που ακολουθούν ενώ εκείνη του Δημήτρη Σπανού δεν κατάφερε να κάνει ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή.

Αν κάποιος έβλεπε τον αγώνα στη Νεάπολη δεν θα πίστευε στα μάτια του κοιτάζοντας και το αποτέλεσμα, αλλά αυτό ακριβώς είναι το ποδόσφαιρο. Οι «κυανόλευκοι» και οι Κρητικοί τα έδωσαν όλα, πάλεψαν και με το παραπάνω, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Με τον βαθμό αυτό ο Ιωνικός έφτ5ασε τους 22, παραμένοντας στην 11η θέση, ενώ ο ΟΦΗ πήγε στους 34, μένοντας 6ος με την «μάχη» της εξάδας να παραμένει μεγάλη.

Μετά το 10′ γίνεται απειλητικός ο Ιωνικός, αλλά χωρίς τη μεγάλη φάση. Μια πίεση διαρκείας στα καρέ του Επασί με τρία κόρνερ, μια κεφαλιά – εύκολη για τον Επασί – του Ρομαό και να «σκοτωμένο» μακρινό σουτ του Μάντζη.

Στο 21′ ο Χουτεσιώτης προσπάθησε να διώξει, δίνοντας τη μπάλα στον Φελίπε, αυτός βρήκε τον Τσιλιανίδη, αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση, έδιωξαν σε κόρνερ οι γηπεδούχοι!

Ο τερματοφύλακας του Ιωνικού εξιλεώνεται για το λάθος του, δύο λεπτά αργότερα, όταν νίκησε τον Ντουρμισάι σε τετ-α-τετ!

Το πρώτο ημίχρονο τελειώνει, με ένα ακομα σουτ του Μάντζη που μπλόκαρε ο Επασί στο 45′ και με ελάχιστες στιγμές άξιας αναφοράς, οι οποίες προήλθαν κυρίως από ατομικά λάθη και «στημένες» μπάλες.

Με ευκαιρία του Ιωνικού αρχίζει το δεύτερο 45λεπτο στη Νίκαια, όταν από σέντρα του Βαλεριάνου, ο Μπαλογιάννης στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα «αναγκάζει» τον Επασί σε μια κομβικής σημασίας απόκρουση, αφού η μπάλα είχε χαράξει ρότα προς τα δίχτυα της εστίας των Κρητικών.

Ο Ιωνικός ψάχνει περισσότερο το γκολ μετά την είσοδο του Τουράμ και απειλεί με τον βραζιλιάνο φορ στο 65′, αλλά ο Επασί αποκρούει την κεφαλιά του. Ο ΟΦΗ απαντάει στο 67′ με το σουτ του Μπαλογιάννη και τον Χουτεσιώτη να διώχνει δύσκολα. Νέα τελική οι γηπεδούχοι με τον Βούρο να σταματάει το σουτ του Ντάλσιο, δύο λεπτά αργότερα.

Οσες ευκαιρίες δεν είχε το πρώτο ημίχρονο, είχε το πρώτο μισό του δευτέρου. Ο ΟΦΗ απειλεί με φάουλ του Γκαγιέγος στο 74′, ο Χουτεσιώτης αν και έδειξε αρχικά να αιφνιδιάζεται, κράτησε ανέπαφη την εστία του!

Και πάλι ο Επασί στις καθυστερήσεις, κρατάει το μηδέν στην κεφαλιά του Μάναλη, ενώ στην επόμενη φάση ο Μαρινάκης στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ με διαγώνιο συρτό σουτ.

Το ματς πάνω – κάτω μέχρι το τέλος του, αλλά χωρίς να αλλάξει το 0-0.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός) : Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Σάντσες, Κάνιας (84′ Πλατέλλας), Ντάλσιο, Άοσμαν, Κιάκος (55′ Τουράμ), Μάντζης (77′ Μάναλης).

ΟΦΗ (Νίκος Νόμπλιας) : Eπασί, Γιαννούλης, Βούρος, Μαρινάκης, Μπαλογιάννης, Νέιρα, Μεγιάδο, Γκαγιέγος, Ντουρμισάι (31′ Μπουζούκης), Τσιλιανίδης (71′ Τσιλιανίδης), Φελίπε.