Premier League : Άνω κάτω το πρωτάθλημα με το “διπλό” της Τότεναμ στο “Ittihad”! (vids)

Η Τότεναμ «απέδρασε» από το «Έτιχαντ» χάρη σε ένα τέρμα του Χάρι Κέιν στο 90+5′! Ίσως το παιχνίδι της χρονιάς στο Μάντσεστερ με την Σίτι να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 90+2′ αλλά να μην καταφέρνει να σταματήσει τον βιονικό Κέιν.

Και τώρα έχουμε… πρωτάθλημα. Έπειτα από ένα ματς στο οποίο έσπασαν… καρδιές η Τότεναμ κατάφερε να πάρει μια απίθανη νίκη στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι με 2-3.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τα «σπιρούνια» ο Χάρι Κείν ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα. Ισοφάρισαν οι «πολίτες» με πέναλτι του Μαχρέζ στο 92′, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, η οποία είδε την διαφορά από την Λίβερπουλ να μειώνεται στους 6, με τους «Reds» μάλιστα να έχουν παιχνίδι λιγότερο.

Oι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με το καλημέρα της αναμέτρησης, χάρη σε τέρμα του Κουλουσέφσκι στο 4′ λεπτό της αναμέτρησης. Η Σίτι αύξησε την πιέση της από εκείνο το σημείο ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης πριν το ημίχρονο. Και θα μπορούσαν να το είχαν πετύχει με την συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου, όταν το εξαιρετικό σουτ του Γκουντογκάν σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Γιορίς,

Ότι δεν κατάφερε ο μέσος της Σίτι στο 21′, το έκανε δέκα λεπτά αργότερα με τον Γκουντογκάν να σουτάρει, την μπάλα να φεύγει μέσα από τα χέρια του Γιορίς και να καταλήγει στο βάθος της εστίας για το 1-1.

Στην επανάληψη η Τότεναμ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Χάρι Κέιν να «χτυπά» για πρώτη φορά στο ματς. Πιο συγκεκριμένα με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Άγγλος φορ εκμεταλεύτηκε την υπέροχη πάσα του Σον και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, νικώντας τον Έντερσον για το 1-2.

Λίγα λεπτά αργότερα η Τότεναμ άγγιξε το 1-3, ωστόσο ο Έντερσον πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση, διατηρώντας την ομάδα του Πεπ στο παιχνίδι.

Στο 73′ ο υψηλόσωμος φορ έστειλε για ακόμη μια φορά την μπάλα στα δίχτυα με το τέρμα του ωστόσο να ακυρώνεται για οφσαίντ, έπειτα από την χρήση του VAR.

Οι «πολίτες» ανέβασαν την απόδοση τους, κλείνοντας την Τότεναμ στα καρέ της. Με την συμπλήρωση του 90λέπτου ο Ρομέρο έκανε χέρι μέσα στη περιοχή των «σπιρουνιών» με τον Τέιλορ να υποδικνύει την παράβαση, με την χρήση του VAR για ακόμη μια φορά στο ματς. Ο Μαχρέζ ανέλαβε την ευθύνη της εκτέλεσης κάνοντας το 2-2.

Και εκεί όπου οι περισσότεροι είχαν πιστέψει ότι το ντέρμπι θα λήξει ισόπαλο, «χτύπησε» για ακόμη μια φορά ο Χάρι Κείν ο οποίος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα «ξέρανε» την Σίτι κάνοντας το 2-3, δίνοντας την ευκαιρία στην Λίβερπουλ του Κώστα Τσιμίκα να μειώσει και άλλο την διαφορά από την πρωτοπόρο Σίτι.