La Liga: Δυσκολεύτηκε κόντρα στην Αλαβές η Ρεάλ (vid)

Μια ώρα αγώνα χρειάστηκε η Ρεάλ Μαδρίτης προκειμένου να… ξυπνήσει στο γήπεδο και να φτάσει σε μια άνετη νίκη με 3-0 απέναντι στην Αλαβές στο Σαντιάγο Μπερναμπέου.

Οι Μαδριλένοι τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Βάσκους αλλά στο δεύτερο μέρος πάτησαν το πόδι στο γκάζι και επέστρεψαν στις νίκες μετά το 0-0 με τη Βιγιαρεάλ.

Ο Ασένσιο με μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ στο 63′, με τη Ρεάλ να έχει κατοχή μπάλας στο 71% και να φτάνει στο δεύτερο γκολ στο 80′ με το πλασέ του Βινίσιους στο γύρισμα από τον Μπενζεμά. Ο Γάλλος ήταν αυτός που έκανε το 3-0 στις καθυστερήσεις με εύστοχο χτύπημα πέναλτι μετά την ανατροπή του Ροντρίγκο.

Στο πρώτος μέρος οι «μερέγχες» τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στην σκληροτράχηλη Αλαβές, η οποία είχε σε μεγάλη βραδιά τον τερματοφύλακα της  Πατσέκο, η  οποία ωστόσο δεν έφτανε.

Η Ρέαλ κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα των φιλοξενούμενων, με δράστη τον Μάρκο Ασένσιο στο 63ο λεπτό. Με ένα γκολ παγκόσμιας κλάσης, ο νεαρός Ισπανός πήρε την μπάλα  έξω από την περιοχή και την έστειλε -τηλεκατευθυνόμενη στη δεξιά γωνία της αντίπαλης εστίας με ένα ασύλληπτο φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό (1-0).

Στο 80ο λεπτό σημειώθηκε ένα γκολ αντίστοιχης ομορφιάς, μόνο που αυτό ήταν προϊόν ομαδικής προσπάθειας, με τους γηπεδούχους να κρύβουν τη μπάλα ζαλίζοντας τους αντιπάλους τους και από τη συνεργασία των Ασένσιο και Μπενζεμά και τον Βινίσιους να την στέλνει στα δίχτυα για το 2-0, φτάνοντας τα 13 φετινά γκολ στην La Liga.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Καρίμ Μπενζεμά έπειτα από εύστοχο χτύπημα πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Βινίσιους.