Τεράστια νίκη για την ΑΕΚ, 34-30 τη γαλλική Νιμ

Με πολύ καλό χάντμπολ ανά διαστήματα, η ομάδα του Δημητρούλια έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα από την Ταταμπάνια και νίκησε – για 2η φορά – την πανίσχυρη Νιμ (34-30). Τα παίζει… όλα για όλα απέναντι σε Σπόρτινγκ (εντός) και Πέλιστερ (εκτός) για την πρόκριση στους «16».

Νίκη που επαναλαμβάνεται, παύει να είναι τυχαία! Οι Μάγκες έδειξαν ξανά πως ανήκουν δίκαια στην ελίτ του ευρωπαϊκού χάντμπολ και μπορούν να… ονειρεύονται.

Η σημερινή (22/02) νίκη κόντρα στην πρωτοπόρο του Ομίλου, Νιν, αναπτέρωσε τις πιθανότητες της ΑΕΚ να προκριθεί στους «16» του EHF European League, πηγαίνοντας με φόρα στους αγώνες με Σπόρτινγκ και Πέλιστερ.

Κορυφαία εμφάνιση από τον Πατρίκ Λέμος, ενώ όταν χρειάστηκε βγήκαν μπροστά τα… βαριά χαρτιά του Δημήτρη Δημητρούλια (βλέπε Ουγάλδε και Πλάθα Χιμένεθ) και διασφάλισαν πως η ΑΕΚ θα πανηγυρίσει τη νίκη στην Χαλκίδα.

Τα πρώτα λεπτά κύλησαν δίχως σκορ, με τις δυο ομάδες να «τρέχουν» ένα… αναγνωριστικό πρώτο τρίλεπτο. Ο Πλάθα Χιμένεθ «έσπασε» το ρόδι (1-0), όμως η Νιμ είχε απάντηση (1-1). Οι Κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν μία εντυπωσιακή απόδοση (3-1) αυξάνοντας την διαφορά (6-2), έχοντας τον Λέμος πρωταγωνιστή. Οι Γάλλοι έδειχναν αιφνιδιασμένοι (8-3) από τον τρόπο παιχνιδιού της ΑΕΚ, που ήταν πραγματικά πολύ καλός (11-5).

Όσο όμως περνούσε η ώρα η Νιμ έβγαλε αντίδραση (12-7), έχοντας τον Σαλού μπροστάρη, όμως η Ένωση κρατούσε… αποστάσεις (14-8). Ένα 10λεπτο πριν το ημίχρονο, οι Γάλλοι «έτρεξαν» ένα σερί 0-6(!) και προσπέρασαν την ΑΕΚ (14-15), η οποία έδειχνε δίχως καθαρό μυαλό στην επίθεση. Στα αποδυτήρια οι Μάγκες πήγαν όντες πίσω στο σκορ (15-16), χαρίζοντας – ουσιαστικά – το προβάδισμα, με τις πολλές χαμένες επιθέσεις, στη Νιμ.

Η ΑΕΚ… ξύπνησε στο 2ο μέρος (16-16) και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Τζηρά (17-16). Μάλιστα, με τους Λέμος, Μόγια και Μυλωνά κατάφερε να χτύπησε διαφορά (19-17), φτάνοντας στο +4 (24-20). Η Νιμ δεν έχασε επαφή (25-22) και μείωσε στο γκολ την διαφορά (28-27). Όμως μία δίλεπτη στον Μινέλ, έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να… πατήσει γκάζι.

Με τις αποκρούσεις του Άντελιτς και σκόρερ τους Μυλωνά και Ουγάλδε η διαφορά ανέβηκε στο +5 (32-27) σε κρίσιμο σημείο, 10λεπτά πριν το φινάλε. Τα πράγματα δεν μπορούσαν να αλλάξουν (33-29), παρά την προσπάθεια της Νιμ. Η ΑΕΚ πήρε μία τεράστια νίκη (34-30) απέναντι σε έναν πανίσχυρο αντίπαλο, για 2η φορά μέσα στην ίδια σεζόν, μένοντας ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 6-2, 11-6, 14-9, 14-13, 15-16 (ημιχρ.), 21-18, 24-21, 27-24, 29-27, 32-29, 34-30.