Bundesliga : Λεβερκούζεν και Φράιμπουργκ για Champions League! (vids)

Αποφασιστικό βήμα για την τετράδα της Bundesliga έκαναν Μπάγερ Λεβερκούζεν και Φράιμπουργκ. Οι δυο ομάδες μοίρασαν… τριάρες και βλέπουν Champions League.

Η Μπάγερ δε συνάντησε καμία δυσκολία κόντρα στην Αρμίνια, διαλύοντάς την με 3-0. Η ομάδα του Σοάν φιγουράρει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 44 πόντους, παραμένοντας στο… κυνήγι της Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Στο 29ο λεπτό, ο Λούκας Αλάριο έβαλε μπροστά στο σκορ τη Λεβερκούζεν, με τον Μούσα Ντιαμπί να παίρνει τη σκυτάλη στη συνέχεια. Στο 57′ και στο 81′, ο άσος της Μπάγερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, υπογράφοντας την εύκολη επικράτηση.

Η Φράϊμπουργκ νίκησε με 3-0 την Χέρτα Βερολίνου στο «Γιουρόπα Παρκ Στάντιον». Με αυτό το τρίποντο οι γηπεδούχοι πέρασαν στην 4η θέση της βαθμολογίας την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην 15η έναν βαθμό πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η Φράϊμπουργκ προηγήθηκε στο 12’ με πέναλτι του Γκρίφο, το οποίο κέρδισε ο Ζάλαϊ σε ανατροπή του από τον Γκέχτερ. Στο 26’ ο Γκρίφο είχε και δοκάρι με πλασέ μέσα από την μικρή π[περιοχή. Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το ματς με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Πρώτα στο 83’ με πλασέ του Σάντε και στην συνέχεια στο 86’ με πλασέ του Χέλερ μετά από λάθος του Μπιόρκαν.