LaLiga : Το…παλεύει για Ευρώπη η Βαλένθια, 0-1 στο Son Moix (vid)

Η Βαλένθια νίκησε με 1-0 την Μαγιόρκα στο “Μαγιόρκα Εστάδι” και με την όγδοη νίκη στη σεζόν και τέταρτη εκτός έδρας έφτασε τους 33 βαθμούς. Νίκη μετά από οκτώ ματς για την ομάδα του Μπορδαλάς.

Οι “νυχτερίδες” μπήκαν δυνατά στο ματς και με το δεύτερο γκολ του Παουλίστα στη σεζόν στο 4′ έφυγαν με τη νίκη από τη Μαγιόρκα. Η γηπεδούχος είχε φάσεις για την ισοφάριση με Μουρίτσι στο 6΄και Κόστα στο 58 να είναι οι καλύτερες.

Είναι η 11η ήττα για τους νησιώτες που μένουν στο +6 από την παραμονή στην κατηγορία.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, σημειώθηκε ιδιαίτερα νωρίς. Μόλις στο 4ο λεπτό για την ακρίβεια, ο Γκάμπριελ Παουλίστα έκανε το 0-1. Σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ματς.

Το μόνο που διαφοροποιήθηκε ήταν οι αριθμητικές ισορροπίες στις καθυστερήσεις. Ο Μορίμπα Ιλάις που πέρασε στο ματς στο 58’, αντίκρισε την πρώτη κίτρινη στο 88’ και τη δεύτερη στο 90+2’, αφήνοντας τη Βαλένθια με παίκτη λιγότερο για λίγα λεπτά.