LaLiga : Ξανά στην τετράδα η Ατλέτικο Μαδρίτης, 2-0 τη Θέλτα (vid)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε 2-0 την Θέλτα για την 26η αγωνιστική της La Liga και ανέβηκε στην 4η θέση μόνη της, έχοντας ωστόσο δύο ματς περισσότερα από την Μπαρτσελόνα που βρίσκεται στο -3 από τους Μαδριλένους.

Η ομάδα του Σιμεόνε πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τον ίδιο «δράστη», αφού ο Λόντι στο 36′ και το 60′ πέτυχε τα τέρματα της νίκης.

Η Ατλέτικο βρέθηκε μόνη της στην 4η θέση με 45 βαθμούς, στο +3 από την Μπαρτσελόνα η οποία έχει δύο αγώνες λιγότερους και στο -1 από την Μπέτις που έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς να καταφέρουν να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση στα καρέ του Ντιτούρο. Μέχρι το 36’ όταν ο Λόντι με ωραία προσπάθεια από αριστερά απέφυγε τους αντιπάλους του και με σουτ στην κλειστή γωνία έκανε το 1-0 για την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τους Ροχιμπλάνκος να ανοίγουν το σκορ στην πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία στην αναμέτρηση. Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου η Ατλέτικο πίεσε για το 2-0 και τα κατάφερε στο 60’, με τον Λόντι να πλασάρει στην κίνηση και να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του, μετά την ωραία πάσα του Κοντογμπιά.

Στο 67’ η ομάδα του Σιμεόνε άγγιξε το 3-0, αλλά ο Ντιτούρο είπε «όχι» σε σουτ του Καρασκό, όπως και δύο λεπτά αργότερα στο σουτ του Ντε Πολ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γκριεζμάν έχασε δύο ευκαιρίες, με τον Γάλλο στο 81’ να στέλνει την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 84’ το φάουλ που εκτέλεσε έξυσε τα δοκάρια της Θέλτα.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε) : Όμπλακ, Βρσάλικο, Χιμένεθ, Ρεϊνίλνδο, Σάβιτς, Λόντι (70’ Καρασκό), Ερέρα, Κοντογκμπιά, Γιορέντε (70’ Ντε Πολ), Φέλιξ (72’ Σουάρες), Κορέα (70’ Γκριεζμάν)

Θέλτα (Εντουάρντο Κουντέτ) : Ντιτούρο, Μάγιο, Γκαλάν, Αϊντού, Αραούχο, Μπελτράν, Μπράις Μέντεθ, Τσέρβι (74’ Γκαλιάρδο), Ντένις Σουάρεθ (81’ Σολάρι), Άσπας, Μίνα (74’ Νολίτο)