Bundesliga : “Δώρισε” μια ώρα αρχύτερα τον τίτλο στη Μπάγερν η Ντόρτμουντ! (vids)

Η Ντόρτμουντ βγήκε εντελώς από το κυνήγι της Μπάγερν ύστερα από το 1-1 στο Άουγκσμπουργκ, αποδεικνύοντας ότι διέρχεται περίοδο κρίσης.

Ο αποκλεισμός στο κύπελλο και στο Europa League προηγήθηκαν και τώρα, ύστερα από το 1-1 στο Άουγκσμπουργκ για την 24η αγωνιστική, δεν μπορούν να σκέφτονται πλέον τον τίτλο της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο οργανωμένοι στον αγωνιστικό χώρο και έψαχναν τους βαθμούς που θα τους κρατούσαν πάνω από τις θέσεις που οδηγούν απευθείας στη 2. Bundesliga. Ένα υπέροχο σόλο του Τοργκάν Αζάρ στο 35′ έκανε τη διαφορά στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο στο 2ο μέρος οι αντεπιθέσεις της Άουγκσμπουργκ προβλημάτισαν τους Βεστφαλούς. Στο 78ο λεπτό, σε κάτι που άρχισε ως αντεπίθεση αλλά εξελίχθηκε σε απόλυτη αδυναμία της άμυνας της Μπορούσια να διώξει την μπάλα από την περιοχή της, ο Νοά Σάρενρεν Μπαζέ ισοφάρισε σε 1-1. Οι παίκτες του Μάρκο Ρόζε απέτυχαν να βρουν δεύτερο γκολ (αν και είχαν δοκάρι) και περιορίστηκαν στο βαθμό της ισοπαλίας.

Νωρίτερα, το γκολ του Κριστοφέρ Ενκουνκού στα τελευταία λεπτά έδωσε στη Λειψία τη νίκη 1-0 στο Μπόχουμ που τη διατηρεί στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga και σε τροχιά Champions League.

Ο Γάλλος επιθετικός σκόραρε με τη μοναδική εύστοχη τελική των φιλοξενουμένων, που δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα. Μόλις μία εύστοχη τελική είχαν και οι γηπεδούχοι, οι οποίοι παρατάχθηκαν με τον Βασίλη Λαμπρόπουλο εκτός αποστολής και τον Κώστα Σταφυλίδη στον πάγκο.

Η Μπόχουμ σπατάλησε πολλές καλές στιγμές και τελικά το πλήρωσαν σε μία αντεπίθεση των παικτών του Ντομένικο Τεντέσκο που κατέληξε σε διαγώνιο σουτ του Ενκουνκού για το 14ο φετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα.