“Τοίχος” βρήκε κόντρα στον εξαιρετικό Ιωνικό ο ΠΑΟΚ

Το μυαλό στην Ευρώπη είχε ο ΠΑΟΚ, αν και σε αυτό συνέβαλε και ο σκληροτράχηλος Ιωνικός.

Η ομάδα της Νίκαιας έφυγε με τον βαθμό από την Τούμπα και έφτασε τους 26 βαθμούς, κάνοντας ένα ακόμη βήμα για την παραμονή στη Super League 2. Ο Σβαμπ με πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ και στο δεύτερο, ο Τουράμ έφερε το ματς στα ίσια.

Το ολικό «λίφτινγκ» του Λουτσέσκου στην ενδεκάδα του ΠΑΟΚ «τιμωρήθηκε» από τον Ιωνικό, με την ομάδα της Νίκαιας να φεύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την Τούμπα, στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα για την κανονική περίοδο της Super League.

Με το… καλημέρα και συγκεκριμένα σε μόλις 20 λεπτά παιχνιδιού, ΠΑΟΚ και Ιωνικός φρόντισαν να δώσουν σπουδαία δείγματα γραφής, με τους γηπεδούχους να κάνουν αίσθηση με δοκάρι του Τσόλακ σε μία φάση διαρκείας, με τους Μπίσεσβαρ και Μιτρίτσα να παίρνουν σκυτάλη αλλά να μην μπορούν να νικήσουν τον Χουτεσιώτη που παρουσιάστηκε στην Τούμπα, «κουβαλώντας» το παράσημο του τερματοφύλακα με τις περισσότερες επεμβάσεις στο πρωτάθλημα.

Η απάντηση του Ιωνικού ήταν άμεση καθώς μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μάντζης βγήκε σε θέση τετ α τετ με τον Πασχαλάκη μετά από λάθος γύρισμα του Σάστρε αλλά ο πορτιέρε του ΠΑΟΚ φώναξε παρών, αφήνοντας το στίγμα του στο α΄ημίχρονο με τρεις συνολικά σπουδαίες επεμβάσες στις κλασικές ευκαιρίες του Ιωνικού και με Καμπράλ και Μύγα. Ενδεικτικό της εικόνας των φιλοξενούμενων που έβγαιναν γρήγορα στην κόντρα επίθεση, εκμεταλλευόμενοι και το γεγονός πως η άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν αρκετά ψηλά τοποθετημένη.

Από πλευράς Δικεφάλου, παρά την κατοχή με 64% έναντι 36% του Ιωνικού και τις καλές προϋποθέσεις που δημιουργούσαν οι Θεσσαλονικείς από τον άξονα και τις πτέρυγες, τους έλειψε η αποφασιστικότητα και η σωστή ενέργεια στην τελική πάσα, με τον Στέφαν Σβαμπ να δίνει εν τέλει τη λύση στο 33′ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι μετά την ανατροπή του Μιχάι από τον Μύγα. Με το δείκτη του σκορ στο 1-0, οι δύο ομάδες αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β΄μέρους, ο Δημήτρης Σπανός έδωσε μία πιο επιθετική πνοή στην ομάδα του δεδομένης της προσπάθειας που κατέβαλε στο πρώτο 45λεπτο αλλά του έλειψε το γκολ. Και εκ του αποτελέσματος δικαιώθηκε καθώς στο 58΄ο Ιωνικός ισοφάρισε με τον Τουράμ, μετά από ωραία κίνηση και πάσα του Καμπράλ από τα αριστερά για τον Βραζιλιάνο στράικερ που εκτέλεσε με δυνατό σουτ τον Πασχαλάκη για το 1-1.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε αλλαγές, σε μία προσπάθεια αφύπνισης της ομάδας του που δεν πατούσε καλά στο γήπεδο, ήθελε μεν να δημιουργήσει τις φάσεις για ένα δεύτερο γκολ αλλά ο Ιωνικός φάνταζε εξαιρετικά στημένος στο γήπεδο, «εγκλωβίζοντας» τους Θεσσαλονικείς. Μάλιστα, ο Ρουμάνος τεχνικός κινήθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και με δύο φορ, με την είσοδο του Κούτσια, στη λογική της φουλ επίθεσης για το τρίποντο.

Το γκολ για τον ΠΑΟΚ δεν ήρθε ποτέ, με τον Ιωνικό να παίρνει πολύτιμο βαθμό στην Τούμπα, τιμωρώντας τους Θεσσαλονικείς για την εικόνα και την εμφάνιση, οι οποίοι με τη σειρά τους φαίνεται πως πληρώνουν βάσει επιλογών και rotation, το τίμημα της Ευρώπης

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Πασχαλάκης, Σάστρε, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ (76′ Βιεϊρίνια), Σβαμπ, Σοάρες (62′ Τσιγγάρας), Ζαμπά (82′ Κούτσιας), Μπίσεσβαρ (62′ Καντουρί), Μιτρίτσα, Τσόλακ

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός) : Χουτεσιώτης, Μύγας, Σάντσεζ (46′ Τουράμ), Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Βαλεριάνος, Ντάλσιο, Άοσμαν (89′ Βαφέας), Λένις, Καμπράλ (87′ Βαγιέντε), Μάντζης (46′ Πλατέλλας).