Μεγάλη ευρωπαϊκή εμφάνιση για την ΑΕΚ, αξίζει την πρόκριση!

Με τον Ουγκάλντε να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση με 8 γκολ και τον Μπουκοβίνα να είναι φανταστικός ακουμπώντας τη μπάλα σε πέναλτι του Ρουέσγκα στο φινάλε που κατέληξε δοκάρι, η ΑΕΚ νίκησε 25-24 τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο Κλειστό της Κανήθου στη Χαλκίδα για την 9η αγωνιστική του 4ου ομίλου του EHF European League.

Ο “δικέφαλος” παραμένει ολοζώντανος στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση, καθώς έδειξε ότι έχει όλες τις ικανότητες να πάρει τις νίκες στα παιχνίδια που απομένουν.

Νωθρά ξεκίνησε στο ματς η Ένωση, που βρέθηκε στο 0-3 στα 4 λεπτά αγώνα, όταν άρχισε να παίρνει μπρος, με τον Πλάθα να κάνει το 4-5 στο δεκάλεπτο και τον Τζηρά να ισοφαρίζει σε 6-6, για να περάσει μπροστά 8-6 με τον Ουγκάλντε. Ο Ισπανός ήταν on fire και με κρίσιμα γκολ οδήγησε την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια στα αποδυτήρια με το υπέρ της 15-11.

Στην επανάληψη οι Πορτογάλοι με ένα δικό τους σερί έφεραν το ματ στα ίσα 15-15, το οποίο από εκεί και πέρα έγινε θρίλερ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.

Δύο λεπτά πριν τη λήξη η Σπόρτινγκ πέρασε μπροστά με τέρμα του Ρουέσγκα (23-24) για να ισοφαρίσει ο Λέμος και να έρθει ο Μυλωνάς να γράψει το 25-24. Δραματικό ήταν το φινάλε με τον Μπουκοβίνα να κάνει διπλή σπουδαία επέμβαση, αλλά τους Πορτογάλους να κερδίζουν πέναλτι το οποίο πηγαίνει στο δοκάρι, με τον καταπληκτικό πορτιέρε των “κιτρινόμαυρων” να ακουμπά τη μπάλα και να σφραγίζει αυτή τη σπουδαία νίκη για την ομάδα του.

ΑΕΚ-ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ 25-24

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 7-6, 8-7, 11-9, 15-11 (Ημχ) 16-15, 18-19, 20-21, 21-21, 23-23, 25-24

ΑΕΚ: Αραμπατζής 1, Μπριάτκα, Τζηράς 5, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 3, Άντζελιτς, Μυλωνάς 3, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 3, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 8, Καλόμοιρος

Σπόρτινγκ: Σκοκ, Αραούχο 2, Μότα Ντα Κόστα, Σουάρες Ντίας 1, Τίντεμαντ 1, Ροντρίγκεζ, Ρουέσγκα 2, Σαλβαντόρ, Αρσενασβίλι 4, Γασάμα Σισοκό 2, Ταβάρες, Γκασπάρ, Σόνγκαρθ 6, Μπελκαίντ 1, Φόλκες 1, Μότα Ντα Κόστα Μ. 4

Διαιτητές: Μαντάκ-Ρουντίνσκι (Σλοβακία) Δίλεπτα:3/6 Πέναλτι: 3/5, 1/2