LaLiga : Ακόμη πιο κοντά στον τίτλο η Ρεάλ, 4-1 τη Σοσιεδάδ (vid)

H Σοσιεδάδ έβαλε δύσκολη στη Ρεάλ Μαδρίτης που όμως βρήκε τον τρόπο με δύο καταπληκτικά γκολ να λύσει τον γρίφο, να ξεφύγει απ’ το… μπλόκο και να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη που τη φέρνει στο +8 απ’ τη δεύτερη Σεβίλλη και αγκαλιά με τον τίτλο στη La Liga.

Οι Μερένχες επικράτησαν 4-1 της Σοσιεδάδ κι έκαναν ένα άλμα προς την κούπα, που μόνο αν… αυτοκτονήσουν θα χάσουν.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 10′ με τον Οϊαρθάμπαλ με εκτέλεση πέναλτι αλλά η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι απάντησε με δύο τρομερά γκολ σε διάστημα τριών λεπτών. Στο 40′ ο Καμαβινγκά με καταπληκτικό μακρινό σουτ ισοφάρισε (1-1) και στο 43′ ο Μόντριτς με ένα ακόμη φανταστικό σουτ έγραψε το 2-1. Ο Μπενζεμά σκόραρε ένα γκολ που ακυρώθηκε στο 69′ ως οφσάιντ αλλά στο 75′ κλείδωσε το τρίποντο για τη Βασίλισσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Ασένσιο στο 79′ διαμόρφωσε το 4-1.

Λίγο πριν, η Βαλένθια στα γενέθλια του προπονητή της, Χοσέ Μπορδαλάς (58 ετών), κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες μέσα στην έδρα της κερδίζοντας τη Γρανάδα που αγνοεί το τρίποντο μέσα στο 2022. Η Βαλένθια άνοιξε το σκορ με την εκτέλεση φάουλ του Σολέρ και την κεφαλιά του Γκέντες (1-0, 47ο λεπτό), με τον Πορτογάλο να φτάνει τα 10 γκολ στη La Liga. Λίγο αργότερα ο Σολέρ εκτέλεσε ξανά και αυτή τη φορά ο Μαξιμιλιάνο Γκόμες με κεφαλιά διπλασίασε τα γκολ των γηπεδούχων (2-0, 52ο λεπτό).

Η Γρανάδα ξαναμπήκε στο ματς με το αυτογκόλ του Ντομενέκ που μπερδεύτηκε με τον Γκιγιαμόν μετά την προσπάθεια του Ουζούνι (2-1, 56ο λεπτό), όμως η Βαλένθια πήρε νέο μαξιλάρι δύο τερμάτων και καθάρισε το ματς με το πέναλτι που κέρδισε ο Γκόμες από τον Τορέντε και εκτέλεσε εύστοχα ο Κάρλος Σολέρ (3-1, 62ο λεπτό), 8ο πέναλτι για τη Βαλένθια φέτος στη La Liga, 9o γκολ του Κάρλος Σολέρ.