Serie A : Συνεχίζει το “κυνήγι” της τετράδας η Ρόμα, 1-0 την Αταλάντα (vid)

Η Ρόμα επικράτησε 1-0 της Αταλάντα χάρη στο γκολ του Έιμπραχαμ στο 32ο λεπτό και συνεχίζει να μάχεται για την πρώτη τετράδα της Serie A που οδηγεί στο Champions League.

Η ομάδα του Μουρίνιο παραμένει σε τροχιά Champions League, καθώς έφτασε τους 47 πόντους και ισοβαθμεί με την Αταλάντα στην έκτη θέση στο -4 από την τετράδα.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 32ο λεπτό. Η Ρόμα έκλεψε την μπάλα και έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση. Ο Τζανιόλο εκμεταλλεύτηκε μία βαθιά μπαλιά, πάτησε την μπάλα για τον Έιμπραχαμ, ο οποίος πλάσαρε τον Μούσο στέλνοντας την στα δίχτυα για το 1-0.

Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν ανοιχτό, με τους τζαλορόσι να κρατούν το προβάδισμά τους. Στο 51′ η Αταλάντα είχε ευκαιρία με τον Φρόιλερ. Η Ρόμα απάντησε στο 64ο λεπτό, με προσπάθεια του Μαντσίνι να φεύγει λίγο πιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η Ρόμα κράτησε το προβάδισμα έως το φινάλε, παρά την πίεση της Αταλάντα.

Δύο κόκκινες κάρτες, μία για κάθε ομάδα, είχε το παιχνίδι πριν από το φινάλε. Στο 90+4′ μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα είδε δύο κίτρινες και αποβλήθηκε (η δεύτερη για διαμαρτυρία), ενώ στο 90+6′ αποβλήθηκε και ο Μχιταριάν.

Ρόμα (Ζοσέ Μουρίνιο) : Ρούι Πατρίσιο, Μαντσίνι, Κουμπουλά, Κάρσντορπ (Ιμπάνιεζ 84’), Πελεγκρίνι (Σέρτζιο Ολιβέιρα 84’), Κριστάντε, Μικιταριάν, Ζαλέφσκι (Βίνα 62’), Ζανιόλο (Βερετού 75’), Έιμπραχαμ (Αφένα-Γκιάν 83’).

Αταλάντα (Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι) :  Μούσο, Χατεμπέρ, Ντεμιράλ, Παλομίνο (Τζιμσίτι 82’), Ζαπακόστα (Πετσέλα 21’), Ντε Ρουν, Φρόιλερ, Μίραντσουκ, Κουπμάινερς (Μαλινόφσκι 60’), Πεσίνα (Μπογκά 60’), Πάσαλιτς (Μουριέλ 46’).