Συνεχίζει το σερί στα play off ο Ολυμπιακός (βαθμολογία)

Το «έξι στα έξι» στη Β’ φάση του πρωταθλήματος πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού.

Μετά την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου, ο Ολυμπιακός συνέχισε νικηφόρα την πορεία του στην Ελλάδα, αφού επικράτησε με 38-26 της Δράμας στο κλειστό «Μ. Λοΐζος», για την 6η αγωνιστική της Β’ φάσης της Handball Premier. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο, ανέβασαν κατακόρυφα… στροφές στο δεύτερο και έφτασαν εύκολα στην εντός έδρας επικράτηση κόντρα στην Δράμα, πανηγυρίζοντας την έκτη διαδοχική νίκη στη Β’ φάση του «μαραθωνίου» της Handball Premier.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο τερμάτων (8-6) στο 12:12, με τον Καραμπουρνιώτη, διαφορά που διατήρησε (9-7) με τον Δομπρή (15:29), ενώ στη συνέχεια, με σκόρερ τον Μπούντιτς στον αιφνιδιασμό (17:35), προηγήθηκε με +3 (11-8) επί των φιλοξενούμενων. Με γκολ του Παπαδόπουλου στο 19:19, ο Ολυμπιακός κράτησε το +3, κάνοντας το 12-9 και στη συνέχεια, με δύο διαδοχικά «χτυπήματα» του Παπαδόπουλου (24:28, 25:22), ξέφυγε με +5 (16-11) από την Δράμα. Στο 27:10, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 17-12, ενώ στη συνέχεια, με επίθεση του Δομπρή (29:54), «έκλεισαν» το ημίχρονο με 18-15 κόντρα στην Δράμα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, οι Πειραιώτες ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο +5 (20-15), με ωραίο γκολ του Μπούντιτς (32:00), ενώ στη συνέχεια, έφτασαν στο +6 (23-17) επί των φιλοξενούμενων, με τον Μοντόρο (38:00). Στο 43:50, η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη ξέφυγε για πρώτη φορά με +10 (28:18), σκοράροντας με τον Κρητικό, ενώ στη συνέχεια, έφτασε στο +11 (30-19) επί της Δράμας, με τον Πασσιά στον αιφνιδιασμό (45:03). Με γκολ του Παπαδόπουλου (48:00), ο Ολυμπιακός έκανε το 32-22 και με επίθεση του Κρητικού (56:40), το 36-25, φτάνοντας, έτσι, στην τελική επικράτηση, με 38-26 κόντρα στην Δράμα.

Τα πεντάλεπτα: 5-2, 5-6, 8-7, 12-9, 15-11, 18-15 (ημχ.), 20-17, 25-18, 30-19, 32-22, 34-24, 38-26

Ολυμπιακός (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς 2, Κρητικός 6, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς 7, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Παπαδόπουλος 8, Δομπρής 3, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σαβούλιτσα 3, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

Δράμα ’86 (Βαλαβάνης): Μπουγκαρίνοβιτς 1, Νίκολιτς 6, Χαϊτίδης 2, Κοβογλανίδης 1, Πολύδωρος 2, Τορνικίδης 1, Πούλιος, Τόσκας 4, Τουνγκελίδης 1, Παπάζογλου, Καβάζης 2, Δεμερτζίδης 1, Σίνα 5, Κρανιώτης.

Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/3-0/0